| AndreeeaDaniela a întrebat:

Heii! Am o intrebare care se adreseaza exclusiv celor din liceu:cum este la profilul Stiinte ale naturii?(ce materii se fac,cate ore pe saptamana,din ce dai teze, parerea voastra personala despre profil etc.)

Răspuns Câştigător
| dydda a răspuns:

Pai eu sunt la acest profil.Se studiaza chimia(2 ore) biologia (2-3 ore)si fizica(2-3 ore)(depinde de optionale) pe astea se pune baza. dai teze din romana, mate si ina dintre cele de mai sus. E ok profilu pentru ca faci toate materiile si poti sa te duci la orice facultate.

| AndreeeaDaniela explică (pentru dydda):

Si cum e materia de fizica/chimie in clasa a 9a?
Dar cea de matematica? Am auzit ca matematica din liceu e total diferita de cea din generala. Apropo cate ore de mate faci pe saptamana? Nu se face informatica, nu?
Scuze ca pun atatea intrebari, dar trec clasa a 9a si vreau neaparat la profilul asta.

3 răspunsuri:
| ayosmdk a răspuns:

Mda... si eu vreau la profilul asta. Am gasit chestia asta pe un site :

b. stiintele naturii (specializare a profilului real)
? axandu-se pe biologie, chimie si fizica, aceasta specializare este cea mai adecvata celor care doresc sa urmeze Facultatea de Medicina sau ceva asemanator;
? spre deosebire de mate-info, nu se mai studiaza, din a XI-a, informatica, matematica este mai usoara si mai putin problematica la BAC (M2 fata de M1 de la mate-info);
? se fac circa 4h mate, 3h fizica, 2h-3h chimie si 2h-3h biologie, 3h-4h romana, 1h istorie, 1h geografie si altele.

Stiintele naturii (simplu)
- matematica M2
- limba romana
- doua materii diferite si la alegere dintre fizica, biologie, chimie

Stiu ca intrebarea era pentru cei din liceu... scuze!

Sper sa intri la acest profil happy

| AndreeeaDaniela explică (pentru ayosmdk):

Nicio problema!
Multumesc frumos pentru informatii!
Puupicikisskiss!