| Laiyla a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu bacalaureatul. Profesoara de romana ne spunea ca la subiectul III la opinie structura este asa : In opinia mea, in primul rand, in al doilea rand, in concluzie. Dar profesoara de romana cu care fac ore in particular imi spune ca la bac nu se scrie si " in primul rand, in al doilea rand " doar opinia, continutul, concluzie. Cum este corect?

Răspuns Câştigător
| Speed99 a răspuns:

Ambele pot fi corecte. Dar versiunea preferata de majoritatea profesorilor, mai ales la BAC, e cea cu "in primul rand, in al doilea rand, in concluzie".