| anonim_4396 a întrebat:

Heii puppy dog eyes
Cine imi explica si mie atributiva, predicativa si subiectiva? Nu le-am inteles absolut deloc! Am cautat pe net si imi da informatii doar despre ce s-a intamplat anul trecut la examen.
Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| BiscuiteleSăăltăreţţţ a răspuns:

Hei :*.
Paii Propozitia subiectiva este ceruta de :
1.Verbe impersonale : trebuie, ramane, ajunge, era.
2. Expresii verbale impersonale (P.N.-V.C. + Adv. pred. ) : e bine, e greu, e necesar, e usor etc.
3.Verbe reflexive impersonale : Se pare, se crede, se propune, se minte etc.
4.Adverbe predicativea : poate. probabil, fireste, desigur, cu siguranta = toate urmate de conjunctia cã sau sã, daca o sa le inveti astea o sa-ti fie usor sa recunosti prop'. subectiva.
Prop'. subiectiva poare fii ceruta si de catre un verb personal conditia de baza este - sa nu existe subiect exprimat, iar elementul de relatie sa fie "cine "
Ex : Invata/cine vrea/.
1. P.P
2.P.S.B
Ramane / sa mergem / dar nu ne permite timpul.
1. PP
2.P.S.B
3. P.S.B

Propozitiaa predicativa este ceruta de un Predicat nominal inconplet (V.C)
Ex : Prin eforturi sustinute, el ajunsese / sa fie primul la matematica
1.P.P
2.P.P.R.
Propozitia predicativa este putin mai grea pentru'. ca trebuie sa cauti elementul regent la care sa adresezi intrebarea atributului (care?, ce fel de? )
Ex : Uite un fulg / care este de nea.
1. P.P
2.P.At. Intrebarea : Care fulg? / Ce fel de fulg? care este de nea.

Sperrr ca te-am ajutat puppy dog eyes :*.

| BiscuiteleSăăltăreţţţ a răspuns (pentru BiscuiteleSăăltăreţţţ):

Propozitia atributiva ultima, scuze blushing :*.

3 răspunsuri:
| iSimo a răspuns:

Buna deci uite : atributiva este o propozitie secundara si raspunde la intrebarea -care-, predicativa raspunde la -ce face-, si este de obicei o propozitie careia ii lipseste numele predicativ, subiectiva indeplineste functia de subiect al propozitiei regente. sper ca ti-am fost de ajutor Funda?

| iSimo a răspuns:

Atributiva este o propozitie secundara si raspunde la intrebarea -care-, predicativa este de obicei propozitia care nu contine numele predicativ, iar subiectiva este o propozitie regenta care indeplineste de obicei functia de subiect al propozitiei. Funda?