| SmiiileXoXo a întrebat:

Deci scuze, dar propozitia putea sa fie si predicativa, si subiectiva DAR SI atributiva, mie nu mi se pare absolut deloc corect sa se puncteze DOAR subiectiva si predicativa. Punct! Si apropo, asta nu e subiect de clasa 8 a straight face

Răspuns Câştigător
| Firefly20 a răspuns:

Nu se puncteaza predicativa, ci numai subiectiva.E bine cum ai spus, asemenea subiecte interpretabile nu se dau la examen, insa tampitu' ala de ministru a zis ca nu e nicio ambiguitate adica numai subiectivalaughing. Daca aici s-a dat asa capcana inseamna ca la matematica va fi mai usor.winking

| SmiiileXoXo explică (pentru Firefly20):

Pe naiba, pai eu vreau 60 de sutiimii ca fac cu capu daca mai vad pe unaa care scrie ca se puncteaza numai predicativa si subiectiva laughing In fine poate ne da greu si la mate. ca ma impusc laughing

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru Firefly20):

Parca vad ca la matematica imi da o problema si ma uit la ea ca pisica'n calendar!laughing
Nu, serios cred ca nu ne da ceva usor!

19 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Nu e corect absolut deloc.Pana la urma fraza e interpretabila si fiecare a facut in stilul lui.Trebuia sa se puncteze si predicativa. Ministrul a spus ca nu se schimba baremul, asa ramane cu toate ca la petitia online au participat 22.000 de persoane.Nu inteleg de ce au mai pus fraza aia daca stiau ca unii vor face intr-un fel altii in alt fel.Sunt mii de texte si plus de asta, fraza de la al II-lea subiect era marisoara, putea sa puna alta fraza in care sa gasim subordonata.Nu e corect deloc! Sunt multi copii destepti, olimpici chiar si isi doresc sa primeasca nota 10, dar au gresit la prostia asta.straight face
Te stradui atata timp si te depuncteaza pentru o prostie din asta de c*c*t.

| SmiiileXoXo explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Daa, ai stiut la mate?

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru SmiiileXoXo):

Pfoo,a fost groaznic.Sincer nu mi s-a parut ca subiectele au fost de un nivel mediu.

| SmiiileXoXo explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Cat crezi ca iei?laughing

| Krissii a răspuns:

laughing 1. Atributiva nu avea cum sa se puncteze! E GRESIT.
2. Subiectiva si predicativa ar fi trebuit sa se puncteze aman2smug...
NU mi se pare corect sa se depuncteze ceva corect happy

| shawol a răspuns:

In contextul "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii" este subiectiva pentru ca "este dificultatea" este predicat nominal. Daca ziceau "Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza" atunci subiectul era "dificultatea" si propozitia era predicativa. Dar nu era in niciun caz atributiva. :p

| Lightning1997 a răspuns (pentru shawol):

Ceea ce ma jeneaza este subordonata.Este intercalata, de aceea este predicativa.Eu imi mai aduc aminte din clasa a8-a,de acum doi ani, si nu are rost sa se certe nimeni pe un lucru asa evident.Nu credeam ca se incurca mai rau acum decat la subiectul cu albina, de la matematica de anul trecut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si atunci ce fel de examen e asta bifezi orice raspuns si iei punctaj. Nu ai stiut asta e. La fiecare examen trebuie sa fie ceva care sa ii departajeze pei cei buni.

| SmiiileXoXo explică (pentru suntserios):

Serios? Si tu sigur ai scris subiectiva, de ce? Pentru ca ai luat`o la nimereala si acum te dai destept. Uite ca iti pot demonstra ca iti pot analiza orice text fara greseli, de orice lungime cu toate subordonatele.

| suntserios a răspuns (pentru SmiiileXoXo):

Eu am dat exemenul asta acum mai bine de 10 ani. Da cre vreti voi astia care ati gresit, adica sa puncteze orice raspuns e deja penibil.

| SmiiileXoXo explică (pentru suntserios):

Da stiu, ai dreptate, dar nu mi se pare corect ori puncteaza aia care e in barem [subiectiva ] ori le puncteaza toate 3, nu doar 2, ca nu e normal.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru suntserios):

Chiar asa!? Sunt olimpici care au gresit la panarama asta de exercitiu.

| suntserios a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Asa si olimpicii sunt un punct de referinta? Ei nu au voie sa greseasca? Ce spui ei e cuvant de lege sau cum? Nu ai vrea sa se faca baremele dupa raspusurile olimpicilor?

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru suntserios):

Ai inteles gresit! Sunt si copii buni chiar si profesori care au gresit.Si plus de asta, multi dintre noi putem rezolva orice fraza dar uite ca la asta ne-am incurcat, nu s-a pus problema ca nu am stiut.Trebuia sa fie putin mai greu...dar totusi fraza aia a fost pusa foarte prost, multi copii buni vor lua nota 9, 40 pentru prostia aia.Mie, una nu imi convine, avand in vedere ca stiam sa rezolv si am pus intrebarile bine la fraza aia, nu e normal sa fiu depunctata pentru asta.Trebuia sa se aleaga ambele variante (predicativa si subiectiva). Nimanui nu ii convine!

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

1.Propozitia e subiectiva din punct de vedere gramatical, doar subiectiva! Conflictul asta a fost realizat de parintii copiilor care au raspuns ca propozitia este predicativa sau atributiva.straight faceAceata contrazicere a ajuns pana la M.I..Nu cred ca era necesar! Cu cine tineati cursurile de limba romana? Cu femeia de serviciu? Nici macar n-ati deschis vreun caiet sau o carte ca sa vedeti regulile fiecarui fel de propozitie! Pe bune!

| Santo21 a răspuns:

Totusi Pana La Urma Era Propozitie SUBIECTIVA

| aleee4076 a răspuns:

Sunt de acord cu tine! sa puncteze si atributiva!