| Dariuspopa a întrebat:

Heii, salut TPU!
Am si eu nevoie urgent de toate formulele matematica de la clasa a 5-a pana in a 8-a, toate formulele plus cum se afla aria si perimetrul formelor geometrice, va rog mult.
Astept un raspuns foarte repede, va rog.
Ofer FUNDA + VOT!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Salut.Iti dau un pont:
Cumpara aceasta carte: "Matematica pentru EVALUAREA NATIONALA
Teme,probleme si teste de evaluare" de autorii Marius Perianu, Catalin Stanica, Ioan Balica, Catalin Mîinescu, Cristian Lazar. CRED CA EDITURA ESTE „Clubul matematicienilor".
Mai bine ma asculti, fiindca aceasta contine toate lectiile dintr-a 5a pana intr-a opta cu tot cu definitii, nu numai amaratele de formule, in asa fel incat sa intelegi tot.Are de asemenea si desene(figuri geometrice). Coperta este galben-verzuie cu un omusor verde inchis ce se afla in spatele unei bilute portocalii si scrie mare 2014.
Zice ca are teste si chestii d-astea, dar intai iti da lectia si dupa exercitii cu ceea ce ai citit si invatat.Pe scurt: profesor sub forma unei carti.
Eu o am de la profu' meu de mate(am cumparat-o de la scoala pe scurt).
Daca inca nu te decizi sa o cumperi sau nu, sa te duci la o librarie; cere acea carte si uita-te la cuprins si alege niste lectii la care stii ca exista formule sau definitii pe care le stii deja doar ca sa vezi ca informatiile sunt corecte.
Crede-ma ca nimeni nu o sa piarda vremea aici sa iti scrie ceea ce vrei fiindca ia foarte mult timp.Iti urez bafta si urmeaza-mi sfatul. Daca e intreaba-ti chiar profesorul/profesoara despre aceasta carte.Trebuie sa ii fie cunoscuta dar daca nu, cumpar-o si dupa sa i-o arati.
O seara placuta.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Toate formulele de matematică, din clasa a V-a pînă într-a VIII-a?
Cred că cineva, care ar vrea să o facă, are nevoie de cîteva zile să le gîndească, o zi sau două să le scrie. Și unde mai pui că tu le vrei și repede.
Tu nu ai manuale ca să ți le scoți de acolo?
Toate „formele" geometrice se numesc „ figuri". Și, indiferent cîte laturi ar avea ( 3, 4, 5, 6, 7,șamd) perimetrul unei astfel de figuri este „suma tuturor laturilor".
Dar, dacă tu ești în clasa a VIII-a și nu știi formulele matematice, și dacă ai ajuns pînă acum și nu știi ce este acela „perimetru, iartă-mă că ți-o spun, tu degeaba ai fost în ultimii patru ani la școală, iar d.p.d.v. al intelectului ești o NULITATE.
Ariile nu intră și ele în acele „toate formulele"?
Tu ai rahat în loc de creier!

| Dariuspopa explică (pentru corolav):

Esti tu prea prost, daca nu stii, nu stii, am stat 2 ani in Spania, si sunt in urma cu multe, si ca sa o iau de la 0 e foarte greu, in Spania a fost altceva, sper ca m-ai inteles.

| pastru009 a răspuns:

Apropo de carte : uite link-ul cu cartea aici: http://www.librariaonline.ro/......-p10067198

| pastru009 a răspuns (pentru pastru009):

Am uitat sa mentionez ceva: are RASPUNSURI la sfarsit pentru a iti putea verifica rezolvarile tale de la exercitiile pe care le-ai facut.

| SirAndi a răspuns:

Daca dai un search pe gogu gasestitot ce vrei...