| Madalina04 a întrebat:

Heii TPU.Cum poti afla aria unei functii de ex cu punctele de coordonate A(2, 3) si B(4, 5)?

3 răspunsuri:
| Razvanp69 a răspuns:

Mda pai faci graficul functiei cu coordonatele pe care le ai(o sa unesti cu linie punctata 2 si 3, iar la B 4 cu 5) si dupa faci aria lui A adica iti iese un dreptunghi 0-2=2cm pe OX si dupa 0-3 = 3cm pe OY si la A faci asa 2x3=6. Si dupa la B faci la fel.

| paulapatricia a răspuns:

Aria unei functii? esti sigura? ce clasa esti?

| Madalina04 explică (pentru paulapatricia):

Uhmm.aria unui triunghi determinat de reprez grafica a functiei si axele de coordonate!