| ClaraxD a întrebat:

Heii TPU... daca aduc scutire al sport ma lasa fara nota si la media generala cum se calculeaza adica in loc sa se imparta la x materii e x-1 materie adica cam cat imi scade daca am numai note de 10? o sa am 9.50 media generala?

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna
nu se mai pune nota de la sport la socoteala.
Adica daca ai 10 materii plus sport, se trece deceat 9 materii. Deci aduci toate materile (9 fara sport) si le imparti la 9 o sa iti iese aceiasi medie, nu se scade nimic la ea pentru ca nu aduni materia sport si nu imparti la materia sport, e ca si cum sportul nu ar exista ca materie.

| PatyKan a răspuns:

Nu. Daca duci scutire, nu iti poate da nicio nota la sport si atunci nu se ia in considerare.
Daca ai medii doar de 10, nu iti face griji ca nu iti va scadea nimic. Se va face media generala, fara sport.