| Yurisa a întrebat:

Hello! Ce este particula lui Dumnezeu? Tot auzeam despre ea în 2008 dar eram prea necoaptă să înțeleg.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iata un motiv excelent, sa mergi la biserica, sa ai aceasta discutie cu preotul de acolo. Ti-ar prinde bine!

| morfeo a răspuns (pentru Violleta2022):

Hai ca stie un preot cu 10 clase despre particula lui Dumnezeu de la CERN.

| brokxy a răspuns (pentru morfeo):

Preot nu pot sa devii decat cu facultate... :/

| Violleta2022 a răspuns (pentru morfeo):

Pentru cunostintele tale, un preot a terminat 12 clase, si-a luat BAC-ul, a terminat o facultate de teologie, licenta si dupa aceea ajunge preot.
Daca te referi la omul de la lumanari, sau la dascal, da, acela ar putea avea 10 clase sau chiar mai putine, dar sta pe langa peot sa aprinda lumacarea si sa-i duca geanta, nu sa predice la biserica.

| sierra1 a răspuns:

Răspunsul NU e la biserică - așa cum iți recomandă halucinat cineva - ci in știință

detalii, dacă nu mai ești "necoaptă", aici:

https://adevarul.ro/......index.html

| anonimg a răspuns:

Nici acum nu ar fi prea ușor de înțeles. Este vorba de crearea vieții (de particula prin care se formează viața).
Mai multe detalii aici (dar trebuie să citești tot articolul):
https://m.adevarul.ro/......index.html
Experimentul nu s-a reușit. Poate că este încă în cercetare. Eu știu că omul nu poate să ofere viață; omul nu poate să creeze viața, ci doar să o procreeze. Adică să colaboreze cu (Dumnezeu) la crearea vieții -prin naștere.
Adică omul nu poate crea ceva viu sau inert din nimic. Pe când Biblia spune despre Dumnezeu:
"Căci El zice şi se face; porunceşte, şi ce porunceşte ia fiinţă." (Psalmii.33:9)
"Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!" Şi a fost lumină." (Geneza.1:3)
"Dumnezeu a zis: „Să fie o întindere între ape, şi ea să despartă apele de ape." (Geneza.1:6)
"Dumnezeu a zis: „Să se strângă la un loc apele care sunt dedesubtul cerului şi să se arate uscatul!" Şi aşa a fost." (Geneza.1:9) Etc., etc.
Un judecător drept trebuie să cerceteze ambele părți ca să facă o corectă dreptate. De aceea trebuie să asculți argumentele științei, dar și cele ale lui Dumnezeu, cercetând Biblia în mod personal și nu din auzite.
Stiinta și credința sunt lucruri diferite, total opuse; dar fiecare are argumentele sale.
Credința în Dumnezeu nu se bazează doar pe existența lui Dumnezeu, ci pe o încredere neclintită în El, în urma cunoașterii Lui. Pe când știința se bazează numai pe cunoașterea materiei.
Știința ne declara că noi oamenii suntem "chimie", compuși chimici; până și dragostea o atribuie chimiei.
Dar atunci când vom ajunge să cunoaștem pe Dumnezeu, vom vedea că știința nu este în contradicție cu Dumnezeu, ci este darul lui Dumnezeu pentru noi oamenii, chiar dacă unii dintre noi am transformat acest dar împotriva lui Dumnezeu.

| aXy99 a răspuns:

Stiu ca nu e raspunsul pe care il cauti, dar cred ca vei gasi explicatii foarte bune pe google. Fizica cuantica e greu ed inteles, cu atat mai mult bosonul Higgs. (adica particula lui Dumnezeu, cum mai e denumita aceasta particula elementara).
"Bosonul Higgs, numit așa după fizicianul britanic Peter Higgs și supranumit „particula Dumnezeu", este o particulă elementară din familia bosonilor, care face parte din mecanismul de rupere spontană a simetriei ce conferă masă celorlalte particule elementare."

PS: Excelent raspunsul Anastasiei. Mai are putin si-ti zice sa-i pupi mana popii si vreo 3-4 icoane, ca virusul SARS-CoV-2 este anihilat de cele sfinte.