| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Hello! Ce înseamnă "copie certificata conform cu originalul"? Înseamnă copie legalizata la notar? Mulțumesc pentru răspuns?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu insemna copie legalizata la notarul public, inseamna o copie pe care functionarul ce o primeste, dupa ce o confrunta cu originalul, face o mentiune pe copie, de genul "Conform cu originalul" sau "Certific ca aceasta copie este conforma cu originalul" si semneaza.

| romeo78 a răspuns:

În funcție de caracterul actului, la ce trebuie și instituția unde este depus, acesta poate fi legalizat la notar sau de către funcționar în prezența clientului, prin dispunere de a se scrie de cel care depune copia, că este conform cu originalul și se semnează.

| sierra1 a răspuns:

și școala ta iți poate face o "copie certificata conform cu originalul"

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Da, asta inseamna.