| Me_3490 a întrebat:

HeLLo! :* Eu sunt noua pe TPU. happy Imi spuneti va rog daca cls. a-5-a e grea? Eu am sa intru in ea si vreau sa stiu la ce sa ma astept.winking Mama mi-a zis ca e grea. thinking Insa vreau sa am si parerea voastra love struck.Pwp! :*:*:*

Răspuns Câştigător
| dyanagabryela a răspuns:

Buna! Eu trec a 7-a! Mie mi-s-a parut destul de grea mai ales pana te obisnuiesti cu fiecare profesor si cu cerintele fiecaruia. La inceput va fi mai greu tinand cont ca la inceput acestia incearca sa sperie elevii amenintand cu note proaste (stiu din propria experienta-la lb. romana am luat vreo 2 de 4 "trecuti in catalog", dar pana la urma s-a dovedit ca n-a fost nimic adevarat). Incearca sa "tragi tare" la inceput pentru. ca atunci se iau usor notele mari si totodata le vei lasa profesorilor o impresie buna despre tine! Ai grija ca este foarte mult de invatat mai ales la materiile de baza, asa ca nu lasa totul pe ultima suta de metri si straduiestete sa prinzi cat de cat lectiile in clasa, iar daca nu intelegi ceva INTREABA fara rusine! pentru. ca altfel vei tot amana si vei fi prinsa pe pas gresit la vreo lucrare/ascultare. Apropo de lucrari: daca ti-e ceva neclar, fa-ti curaj si du-te la prof. si intreaba chiar si inainte de lucrare! (cateodata se tine cont de ceea ce ai intrebat, iar daca nu apuca sa iti explice si acel subiect se afla in test, poate sa nu ti-l mai dea); de asemenea daca poti da copiute, da! dar, totusi cu masura, adica daca ceilalti susotesc ca vor copiute, fii atenta la timpul alocat sa-ti rozolvi tu tot ce scrie in extemporal, deoarece copiutele implica si timpul transcrierii rezolvarilor pe o alta foita. SFAT! Daca stii incearca sa ridici mana fiind ca se apreciaza si asta la nota si daca nu vei primi nota in acea zii, se va plusa putin la urmatoarea nota. Oricum, iti doresc mult succes si... "La multe note bune!" fundita? pls.

14 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu e grea deloc, mie chiar mi-a placut ca am scapat de supravegherea invatatoarei si ca mi s-au mai diversificat profesorii.

| Eღilia62 a răspuns:

E usoara.

| Voluntar a răspuns:

Este f. greu...sad (cel putin asa mi se pare mie). Dar nu te descuraja! Daca vei invata nu ti se va parea greu...big grin pa!:*:*:*

| Eva9610 a răspuns:

Da,e cam grea...Dar te obisnuiesti, toti am trecut prin asta.Totul o sa fie nou pentru tine,profesorii,noul mod de notare.:-s.Dar, cum ti-am spus, o sa te obisnuiestihappy

| Deian1 a răspuns:

Nu te speria, eu trec in a 7-a si nu e greu daca sti carte in a 5-a, diferenta este de profesori, sunt mai multi. Dupa o luna te-ai obisnuit. Ai incredere...

| Me_3490 explică:

Va multumesc mult! Raspunsurile voastre m-au ajutat foarte mult! Pwp! :*

| Kristianna a răspuns:

Mie una clasa a 5-a mi s-a parut usor deoarece am invatat. Daca inveti si tu o sa ti se para foarte simplu.
Bafta

| SuperNovaaaaa a răspuns:

Pai nu neaparat, daca esti desteapta nu e greu, mai greu e pentru. aia mai "dude"...clasele mai mari sunt mai grele, cea mai nasoala mi s-a parut a 7 abig grin adica erau profesoare noi si d'astahappy...bine e greu si in a 5 a pana te acomodezi cu zeci de profesori.pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii super fain.Eu am trecut in a seasea.O sa faci biologie,mate,romana,engleza,germana sau franceza(eu am facut germana)ed. fizica,muzica,informatica,religie,dirigentie. Dar nu sa fie fain la teze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Eu sunt profesoară şi mamă. Fireşte, am fost şi elevă! Asta înseamnă că ştiu ce spun!
Clasa a V-a e destul de grea, din mai multe motive.
1. La fiecare materie ai câte un profesor care are particularităţile lui, stilul lui de predare, cerinţele lui, care, de multe ori, diferă mult de ale celorlalţi. > Fii cuminte şi atentă la ore!
2. Veţi trece dintr-o dată la un limbaj ştiinţific mult mai pretenţios decât în clasele primare şi vei avea impresia că nu înţelegi nimic, dacă profesorii nu explică termenii ştiinţifici. > Învaţă fiecare lecţie consultând DEX-ul (există şi online, scrii la Google search: WebDex)!
3. Nu veţi mai fi cu "mama de la şcoală" (învăţătoarea) tot timpul. Cu profesoara care va răspunde de clasa ta, diriginta clasei, vă veţi întâlni la două-trei ore pe săptămână, hai cinci dacă e de română sau de matematică. Asta va insemna o stare de indisciplină, cel puţin la început. > Nu te implica în actele de indisciplină, fii înţeleaptă şi convinge-i şi pe ceilalţi să fie cuminţi, cel puţin în ore! Profesorii explică mai prost şi mai puţin în clasele indisciplinate şi dau note rele mai uşor.
Succes! Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/, vei găsi multe lecturi folositoare, nu numai pentru clasa a V-a.

| looolliika a răspuns:

Deci nu stiu daca ar fi bine sa t invat din astea dar fie laughing deci nu e grea. app daca nu invetzi as a bine iti recomand fituicile dar vzy ai grijafi discreta. nu vrei sa e prina da vre un profesor cu copiuete laughing...eu am inceput sa pracic acest sport din clasa a6-a laughingsper ca te-am ajutat happy. eu pana si la teza am avut copiute si nu m-a prins nimeni oh go on...la fiecare ora din asta la care trebuie sa inveti maimult imi fac si o copiuta.dar vzy! nu doar faci copiuta si gaa.trebuie sa o invetzy!

| onutzika a răspuns:

Buna bye3nckutza.sa stii ca clasa a 5a nu este de loc greA...acolo inveti putin mai multe lucruri decat in a-4a.o sa ai profesori la fiecare materie.dar nu o sa fie asa de greu.mie mi s-a parut ft usoara.te pwpik

| Gaby10 a răspuns:

Nu.Nu este greu.Totul depinde de tine. Daca inveti nu vei avea absolut nicio problema.Eu am trecut in clasa a 7 a si pot spune ca aceste clase nu sunt grele.Ce va fi diferit este ca ai mai multi profesori, si ca vei da teze in rest scoala ramane scoala!

| rzvronaldo a răspuns:

Poicls a cincea nu e grea eu intru in a 7-a da a 5-a, a 6-a mie mi s-au parut usoare da totul e sa invetihappywinking