| nosense a întrebat:

Hello! Intrebare pentru cei care vor da sau au dat un examen de engleza (IELTS sau Cambridge). Care e mai putin stresant si mai sa zicem "usor". Vreau sa dau si eu, adica trebuie sa dau, si sunt nehotarata intre IELTS si CAE. Deci astept pareri, merci anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| didina6850 a răspuns:

Eu am dat CAE si o prietena a dat si IELTS. Pot sa iti spun ca eu nu am avut nevoie de mare branza de pregatire pentru CAE, pentru ca in general manualele de engleza de la scoala au exercitii tip Cambridge (Use of Enlglish, Reading, Writing, Speaking) si daca faceti si Listening, cu atat mai bine. Oricum resurse gasesti la biblioteci si cu siguranta profesorul de limba engleza te va ajuta. Nu stiu sa iti zic care este mai usor, probabil IELTS, desi o posibila problema este timpul mai scurt pe care il ai la dispozitie la probe. De asemenea, CAE-le este valabil pentru toata durata vietii, iar IELTS pentru o durata limitata (2 ani am impresia). Daca vrei sa mergi la o facultate in strainatate, IELTS-ul iti va fi mai util, pentru ca este mai larg recunoscut decat CAE-le, desi si acesta este recunoscut de unele universitati. Fiecare are avantaje si dezavantaje. Sper ca te-am ajutat si... daca mai ai intrebari, da-i drumul si pune-mi! big grin [de la o persoana care nu studiaza in Romania]

| didiDia a răspuns (pentru didina6850):

Frumos, complet, corect. Bravo!

| nosense explică (pentru didina6850):

Buna, multumesc pentru raspuns happy tu unde inveti?

| didina6850 a răspuns (pentru nosense):

Daca vrei detalii, da-mi un mesaj cu id-ul tau de mes, sau alt mod de contact. nu de alta, da nu prea dezvalui detalii personale pe sait-uri. big grin

| nosense explică (pentru didina6850):

Buna, am vrut sa iti dau msj dar "statutul meu de utlizator junior nu imi da voie" asa ca te rog sa imi dai tu msj cu id tau (daca se poate) si te contactez eu pe YM happy

8 răspunsuri:
| didina6850 a răspuns:

Ok, atunci da add la punk_rock_chick_r

| AlexanderOne a răspuns:

IELTS e mai usor decat CAE

| nosense explică (pentru AlexanderOne):

Tu ai dat ielts?(TPU nu ma lasa sa scriu cu majuscule)

| nosense explică:

Asta nu e o parere la intrebarea mea!