| alex_9004 a întrebat:

Hello! Sunt in clasa a 8a si tocmai am terminat de dat examenele.Media mea de admitere in liceu(Media examenelor + Media claselor 5-8 supra 2) este de 9, 15, deci cred ca as putea intra teoretic la orice clasa, in afara de cazul in care e concurenta mult prea mare.Problema este ca nu ma pot hotari intre clasa de Mate-Info si cea de Stiinte Sociale.Ca despre Filologie nici nu discut, doamne fereste.De mentionat ca astea sunt in liceul meu(care e 1-12 si e destul de bun, matern germana.Profesorii sunt ok la toate clasele), deci nu ma mut.

Problema este ca nu imi place fizica deloc, si la mate-info ar fi multe ore.Si de asemenea nici matematica nu ma prea incanta laughing. Nici nu as mai lua atunci Mate-Info in calcul, dar matematica e baza si viitorul. Dar ca sa nu fac prea multa matematica pana la lesin, ma gandeam la Stiinte Sociale care are destula matematica(vreo 2-3 ore, depinde de liceu, si pot sa aleg si matematica la BAC ca sa fiu aleasa intr-o facultate buna daca e s-o luam asa), dar are si limbi straine si stiintele alea sociale care sunt interesante, cel putin economia din a 11a ca ma gandeam sa ma duc la ASE.
Va rog sa imi spuneti cate ceva din propria experienta daca ati fost la vreuna din aceste doua clase si ce se da la teze/bac?

Multi zic ca doar de la Mate-Info te poti duce la politehnica(ceea ce cred si eu ca e adevarat) si ca doar de la politehnica iti poti gasi un job ca lumea si rapid. Dar eu cred ca si daca ma duc la Stiinte Sociale si dau BAC la mate pot fi acceptata aproape oriunde, nu? Evidend luand o nota mare la BAC, ceea ce sunt sigura ca o sa reusesc.Mersi mult...si scuze ca e asa lung! happy

Răspuns Câştigător
| DeepEyesClaudia a răspuns:

Buna alex!

Stiinte sociale e...cum sa spun...un fel de struto-camila. Adica nu te axezi pe ceva anume. La mate-info nu e atat de greu: materia la fizica se reia (si eu am avut aceeasi problema ca si tine- nu imi placea, plus ca aveam goluri, si acum am invatat-o cum trebuie si am 10 big grin), la fel si la alte materii. La mate e bine sa ai un prof bun, caci materia e stufoasa si, in mare parte, inveti lucruri noi. Dar nu e greu, daca inveti. Nu cred ca poti alege mate la BAC daca esti la stiinte sociale, dar nu stiu, poate s-o fi schimbat (din nou).

Ai spus ca vrei ASE si ca mergi la liceu cu predare in germana. Uita-te pe facultati din strainatate (daca vrei sa pleci din RO) si vezi daca iti cer un anumit nivel de mate, ca sa stii daca matematica pe care ai face-o la stiinte sociale e de ajuns.

Cam atat. Daca mai ai intrebari, poti sa imi dai un mesaj. Eu am fost la uman si dupa o saptamana m-am transferat la real din varii motive. Viel Erfolg!