| anonim_4396 a întrebat:

Bună... am şi eu nişte întrebări cam stupide:
1. Sunt în clasa 7 şi a început să mă îngrijoreze admiterea la liceu, ştiind că se va ţine cont 50% de media claselor 5 - 8 şi 50% notele de la examenele naţionale. Unde aş putea să optez? Eu aş vrea la mate - info sau la ştiinţe sociale. Le-am zis şi părinţilor mei, dar au zis că ar fi mai bine să mă duc la mate info, căci, dacă termin ştiinţele sociale nu prea am facultăţi de urmat (vroiam să dau la drept pentru avocatură / judecătorie). La mate-info am mai multe.
2. Profa de fizică ne-a zis că e foarte greu la mate-info, mai ales la BAC-ul de la matematică. Este adevărat? Şi, cine nu prea le are cu matematica nu prea are ce căuta la mate - info. Şi ceva despre BAC-ul M1, M2 şi M3 de la matematică. (La mate am notele 9, 9, 5, 10 şi 10 în teză)
3. Pentru admiterea la facultate contează şi media claselor 9 - 12 sau doar BAC-ul, căci, din câte am înţeles, chimia va fi "Iadul pe pământ".
FUNDĂwinking

Răspuns Câştigător
| Emii_7808 a răspuns:

Buna happy eu sunt in clasa a 8a si eu sper sa intru la liceul pe care il vreau, la stiinte sociale sau filologie, nu prea ma pricep la matematica happy este adevarat ca la mate info se face multa matematica, fizica, chimie si trebuie sa le ai happy la stiinte sociale faci mai mult limba romana si limbi straine happy succes la anul la admitere si sper sa iei decizia pe care o vrei :*!

6 răspunsuri:
| CurcubeulColorat a răspuns:

Daca stii ca stapanesti bine,, tainele,, matematicii poti sa mergi pe mate-info.Eu nu prea ma descurcam la mate si m-am dus la uman, romana-franceza.

Succes!

| Gândac a răspuns:

1.Sunt clasa a 8-a şi vreau la mate-info.Eu îţi recomand să mergi pe profilul ăsta pentru că într-adevăr ai mai multe facultăţi la care poţi merge(după părerea mea). Dar, cei drept nu prea mai contează liceul şi cred că poţi intra oriunde indiferent de profil. Însă cel mai important e ce îţi place ţie mai mult, unde ai vrea tu mai mult să mergi.
2.Este cam prea devreme să te gândeşti la BAC.Mai ai 5 ani, cine ştie cum va fi BAC-ul atunci. Dacă se mai schimbă guvernul de 50 de ori, se mai schimbă si legea.
3. Din câte ştiu eu contează şi media, şi BAC-ul. Cât despre chimie, dacă mergi pe mate-info, o să faci destul de multă chimie, nu ca pe profil de uman.Depinde şi dacă îţi place chimia şi dacă o înţelegi de acum. Dar din câte am înţeles şi eu chimia organica pe care o facem la liceu e destul de grea.
În fine, eu cred că e destul de devreme ca să te gândeşti la BAC. Încearcă să scoţi o medie cât mai mare ca să intrii la un liceu bun. Cât despre profil, îţi spun să mergi pe cel care te atrage mai mult.
BAFTĂ!

| Anddrea a răspuns:

Pai daca nu prea le ai cu matematica si daca nu te atrage eu zic s-o lasi balta. Are dreptate profa ta. E foarte greu la mate-info. O sa te saturi de matematica si informatica. In plus, daca iti pica vreun prof de mate tampit o sa-ti fie foarte greu cu Bac-ul. Eu sunt la un liceu economic si fac M2 si e ok, dar am si un prof bun. M1 am auzit si eu ca e mult mai greu.
Iar pentru admiterea la facultate, depinde ce facultate. Se poate intra pe baza de examen sau pe baza mediei claselor 9-12 + bac-ul.
Eu zic sa nu te stresezi foarte mult cu liceul pentru ca el nu are nicio valoare daca nu urmezi si o facultate. Poti sa te duci la stiinte sociale. Asta nu inseamna neaparat o facultate in drept. Din contra e mai usor la stiinte. Mai ai destui ani de scoala si de invatat ca sa te duci la un liceu unde se invata non-stop. Mai gandeste-te. Nu conteaza foarte mult profilul liceului, cat facultatea. Ti-am spus eu sunt la profil economic, dar nici gand sa merg pe asta. Dar e bine macar ca am invatat cate un pic si despre economie. Nu se stie ce ne rezerva viitorul. Trebuie sa stim cate un pic din fiecare. Bafta! :*

| CelMaiBlogger a răspuns:

Deci, in primul rand nu de la mate-info poti da la foarte multe facultati, ci de la Stiinte Sociale.Intreaba un profesor care stie cu adevarat ce spune.Pentru admiterea la Facultate e si normal sa conteze si media claselor 9-12, inclusiv cea de la Bac.Eu sunt la stiinte sociale, crede-ma, e foarte bun profilul.Nu faci mate, nu chimie, nu fizica, nu desen(Dupa clasa a 11-a in colo), dar trebuie sa inveti Istorie, Romana, Franceza, Geografie.Mult noroc.

| TropicalSun a răspuns:

Nu stiu din astearolling on the floor

| tedytza10 a răspuns:

Hey, nu te mai ingrijora!
eu sunt clasa a 9a la mate info si nu e chiar asa de greu. trebuie sa stii matematica bine. informatica o inveti in liceu pentru ca o iei de la zero. o sa dai teza la bio chimie sau fizica iti alegi eu am ales de exemplu la biologie. si bacul tot la bio. deci nu am nici-o treaba cu chimia sau fizica!

eu zic sa nu te iei dupa profesori si prieteni deoarece pot fi invidiosi! de ex pe mine nu m-a sustinut nici-un prieten sa dau la mate info, dar eu asa am vrut pentru ca este un profil de viitor, si asa am facut!

succes la admitere si sper sa intrii unde doresti pentru ca asta e cel mai important 1 :*