| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU! Am nevoie de ajutorul vostru. ajutati-ma va rog cu cit mai multa pareri pentru intrebarea care ma framinta in ultimul timp.Anul acesta voi fi absolventa al gimnaziului si nu am nici o ideeie in ce domeniu as putea invtza mai departe la liceu? Sunt cu totul dezorientata.Sau macar dati-mi idei de cit mai multe profesii.Va ROG!happyMs.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Profesia o ai după facultate, nu liceu!
Pa, pa.

| deliqventa13 a răspuns:

Gandeste-te ce vrei sa faci tu in viata.De exemplu, daca nu iti place sa te complici, daca nu iti place matematica, fugi la filologie.

| Striker14 a răspuns:

Domeniul IT este foarte cautat, daca vrei sa dai la profil real mate-info te poti orienta catre it, mie personal mi se pare cel mai frumos domeniu big grin (e parerea mea, nu trebuie neaparat sa faci la fel). Daca iti place mai mult profilul uman poti sa te orientezi catre jurnalism sau drept (avocat). Totul depinde de tine. Daca vrei sa iti spun exact ce ti s-ar potrivi ar trebui sa spui ce materii iti plac/care nu, la ce profil vrei sa dai etc. Succes big grin

| alexutu30 a răspuns:

Gandeste-te la ce-ti place sa faci si la ce te-ai vedea in viitor, de asemenea iti trebuie si putina pricepere in domeniu pe care il vei urma.

| corsoandrei a răspuns:

Cel mai bine e sa te indrepti spre ceva nu poate fi facut de un computer/program/masinarie; ceva in domeniul medical (doctor, farmacist), Sunt mai putin accesibile daca nu muncesti mult si nu iti place ideea.
Mai ai aici http://www.antena3.ro/......33831.html