| Oana307 a întrebat:

Hello TPU, am si eu o intrebare, dar daca se poate sa raspunda doar persoane care stiu exact despre ce e vorba si care au trecut prin asta

Sunt in clasa a 11-a, iar eu din cauza unor probleme vreau sa ma transfer in Spania, doar ca nu stiu ce si cum sa fac, as dori cat mai multe informatii, va multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferul in Spania se poate realiza NUMAI daca parintii tai locuiesc si muncesc LEGAL acolo.

Nu poate studia nimeni in strainatate doar pentru ca asa vrea el/ea, fiind legi serioase care permit sau nu acest transfer.

| Oana307 explică (pentru Violleta2022):

Muncesc legal, doar ca nu stiu cum e procedura si transferul, cu cati ani ma da inainte, cum e gradul de dificultate. as fi vrut raspunsuri ca sa stiu cum e tot

| Violleta2022 a răspuns (pentru Oana307):

Te da INAPOI cu 1 an, nu inainte!
Ti se opreste scoala si faci 1 an de zile de studire a limbii spaniole dupa care reincepi scoala din calsa a 11-a de unde ai ramas.
Gradul de difiicultate ste foarte mare, ca va trebuiis ainvei tutl in spaniola, si istoria lor si matematica si geografia. ca apoi dupa ce termini anii 11 si 12 sa sustii acolo BAC-ul in limba spaniola la toate materiil cerute de ei.

Merita sa te transferila o scoala straina cand esti la ciclul primar, ca ai timp ani multi sa te obisnuiesti cu limba, cu termenii speficici la fiecare materie si pana ajungi la BAC sa-ti fei usor.
ce vrei tu aucm este foarte greu, fiindca esti in mijlocul anul 11 care se duce naibii, ca intri 1 an in acest curs sau pana la toamna anului viitor. la toamna anului viitor intri a 11 si apoi faci a 12-a. deci pierzi 1 sau poate chair 2, daca anul asta ajungi in ianuarie la ei.