| xDoll a întrebat:

Hello TPU
deci am o problema miica...sad
in curand dam teza la mate si, la geometrie (clasa a VIII a ) avem de demonstrat fooarte des drepte paralele sau dreapte perpediculare...si intrebarea mea este...
cum demostram ca doua drepte sunt paralele?
cum demonstram ca o dreapta este perpediculara pe o alta dreapta?

multumesc mult sad
fundita + vot.

ps: stiu ca astea sunt de clasa a VII dar geometria in spatiu m-a derutat complet. crying

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ca sa dem ca sunt perpendiculareee trebuie sa dem ca sunt perpendiculare pe orice dreapta din acel plan triunghi sau pe cel putin 2 drepte care apartin planului

| alin7474 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai doua drepte paralele sunt doua drepte asezate opus si nu se intalnesc niciodata...laughing :I

| alin7474 a răspuns:

Pai doua drepte paralele sunt doua drepte asezate opus si nu se vor intalni niciodata...laughing