| TresJolie a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si dupa cum stiti urmeaza simularile. I don't want to see La mate, algebra stiu, insa la geometrie sunt paralela sa zic.
Nu stiu sa demonstrez nimic, nici despre pozitii relative, nici despre unghiuri. Nimic ce tine de asta!
Ajutati-ma si pe mine, de ce as putea sa ma leg cand fac o demonstratie de genul : sa aflu unghiul format de 2 drepte, sa demnostrez ca doua drepte sunt paralele, concurente etc.

5 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Unghi format de doua drepte : Ti se dau doua drepte care, la o prima vedere, se afla in acelasi plan, dar nu au niciun punct comun. Tu trebuie sa inlocuiesti una din acele drepte cu o alta dreapta care are un se intalneste cu ce`a de-a doua dreapta care ti se da in exercitiu, dar conditia este ca dreapta ( cea pe care o inlocuiesti ) sa fie paralela cu dreapta inlocuitoare.
http://vioricavinersan.wordpress.com/page-0-home/p-clase/8-2-geometrie/

| Northern a răspuns:

Ca sa afli unghiul format de doua drepte nu ai nevoie de demonstratii, iar demonstratiile nu sunt altceva decat siruri de rationamente care te duc la ipoteza. Exista teoreme care te pot ajuta, teoreme si multe exercitii.Doua drepte sunt paralele daca atunci cand sunt intersectate de o dreapta(secanta) form. unghiuri alterne, interne, corespondente egale.Mai trebuie sa ai invedere si faptul ca unghiurile opuse la varf sunt congruente, etc.http://www.youtube.com/watch?v=1us6C-RjHMg

| cupydo0n a răspuns:

Lucrurile astea le ai in carte si probabil ti-au fost predate la scoala. Incearca sa cauti si sa citesti in caiet daca ti-ai notat ceva daca nu din carte.
Sau incearca sa il intrebi pe un coleg care se pricepe sau un prieten care stie geometria sa te ajute sa intelegi. Noi aici nu iti putem da calculele si schemele de la matematica.

O zi buna.

| Smileღ a răspuns:

Fă pregătire/meditație și ai să înțelegi.

| Giorgeth a răspuns:

Deci daca exista o secanta care formeaza unghiuri alterne interne, alterne externe si corespondente congruente atunci dreptele sunt paralele. Sau cand formeaza cu secanta unghiuri interne de aceeasi parte a secantei si unghiuri externe de aceeasi parte a secantei suplementare.

De asemenea dreptele paralele sunt dreptele care nu au nici un punct comun.
Sau în diverse feluri, pe baza unor teoreme legate de dreptele paralele și depinde de fiecare caz în parte.
Primesc funda?big grin