| DamianTPU a întrebat:

Hello TPU!
Sunt in clasa a 12-a si imi doresc sa dau la UAIC (Informatica).
Problema este ca urasc matematica si n-am habar la ce se da admitere.
La informatica sau matematica? Sau la amandoua?
Sunt foarte speriat deoarece vreau sa continui cu informatica dar nu prea ma descurc la matematica, nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Eddz a răspuns:

Salut,
Din proprie experienta iti spun ca o sa iti trebuiasca si matematica, cel putin in primii 2 ani,si in plus informatica si matematica merg mana in mana,ca sa zic asa,iar daca matematica te sperie atat de mult poti incerca ceva alternativ. Eu de exemplu sunt ultimul an la Informatica Economica la USV si pot sa spun ca o sa faci cam jumate din materii legate de informatica,iar restul,evident din nume,axat pe economie. Mai ai si varianta meditatiilor,unde s-ar putea sa ti se para mult mai usor decat la clasa. De obicei cel mai greu e sa iti dezvolti gandirea logica de care ai nevoie la ambele(dupa cum am spus matematica si informatica sunt strans legate), iar la matematica pentru a-ti place e nevoie mai intai sa intelegi cerinta si logica din spatele problemei(la fel e si in informatica). Deci in concluzie, nu ar fi greu, iti trebuie doar ceva practica. Cat despre examenul de admitere de la UAIC, anul acesta s-a dat la alegere una din probe. Aici ai sursa http://admitere.uaic.ro/admitere-licenta-iulie-2017/#informatica.
De asemenea iti recomand sa te gandesti pe ce vrei sa mergi. Daca vrei sa faci aplicatii, chestii legate de web, de design sau altele gen flashy, atunci nu prea are rost sa te chinui cu specializarea asta. Ai alte optiuni unde e si mai scurt(3 ani) si inveti partea de front end. Daca esti mai interesat de cum functioneaza un program,un sistem de operare, cum sa iti programezi tu anumite jucarii(gen roboti, drone si altele) atunci aici sau chiar mai bine, la calculatoare sau automatica e mai bun.
Sfatul meu ar fi sa te gandesti mai intai ce te intereseaza si te atrage si sa mergi pe asta, ca atunci cand termini acesti 3-4 ani de facultate sa nu stai si sa te gandesti ca de fapt ai facut ceva ce nu iti place si ai pierdut anii degeaba.
Succes

| DamianTPU explică (pentru Eddz):

Imi poti da un id sa te intreb mai multe lucruri?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si ce ai sa faci cel putin in primul an cand se face matematica serioasa la facultatea de info

| DamianTPU explică (pentru suntserios):

Se face doar in primul semestru din primul an, am spus ca urasc matematica, nu ca is varza.

| suntserios a răspuns (pentru DamianTPU):

Ba chiar faci si in semestru 2

| DamianTPU explică (pentru suntserios):

Ba nu big grin
Am cautat orarul, vrei sa ti-l dau sa vezi cu ochii tai? tongue

| suntserios a răspuns (pentru DamianTPU):

Te rog

| minrest a răspuns:

La matematica se da admiterea, normal. Nu poti sa faci programare daca nu iti place si nu intelegi matematica. Dar sunt atatea alte domenii, fa unul din alea. Fa ceva pentru care ai aptitudini.

| DamianTPU explică (pentru minrest):

Se da la matematica sau la informatica, m-am documentat mai mult aseara.
Merci de raspunsul inutil, sper sa nu mai faci asa cu alte persoane ca le distrugi sperantele.

| minrest a răspuns (pentru DamianTPU):

Mai intereseaza-te, vezi exact cum intervine matematica, nu te multumi cu orarul si admiterea. Nu e de conceput un programator care nu stie matematica, dar eu iti urez succes oricum.

| DamianTPU explică (pentru minrest):

Hell no, esti genul ala de persoana care spune ca nu poti fi informatician daca nu stii matematica.
Stii tu? Sunt la mate-info si cred ca stiu mai bine, sa nu mai zic ca UAIC este recunoscut doar pentru INFORMATICA pur.
Doar in primul semestru se face matematica, crede-ma ca m-am informat de la persoane care au absolvit facultatea.
Sa ai o zi faina

| minrest a răspuns (pentru DamianTPU):

Doamne ajuta sa iesi cel mai bun progamator.

| DamianTPU explică (pentru minrest):

Vezi ca stii?
Pupi :*

| doctorandus a răspuns (pentru DamianTPU):

De unde stii ca e informatician bun? Daca stie sa sparga cu.rve.