| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Unde pot gasi mai multe informatii legate de examenul de licenta? Am cautat pe site-ul facultatii si n-am gasit nimic. Tot ce stiu e ca trebuie sa imi aleg un profesor coordinator pentru ca trebuie sa scriu o lucrare, dar as vrea mai multe informatii. Ma puteti ajuta, va rog?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Iti alegi profesorul la care vrei sa sustii licenta si il anunti despre intentia ta. El iti va spune in ce masura e disponibil sa te primeasca pe lista sa de candidati (daca sunt inscrisi deja prea multi, iti va recomanda sa alegi un alt profesor coordonator; cu cat mai repede te inscrii, cu atat ai mai multe sanse sa fii la profesorul pe care ti-l doresti).
Cat despre tema lucrarii, poate coordonatorul are deja o lista cu titluri pe care vi le poate recomanda. Fie iti alegi din lista, fie numeste direct el tema despre care sa scrii (depinde de coordonator). Daca profesorul e suficient de deschis, te-ar putea lasa pe tine sa alegi tema, dar sa o ai pregatita atunci cand te intalnesti cu el pentru a-l ruga sa te primeasca pe lista sa.
Apoi te apuci de documentare si de scrierea licentei. Vei propune un cuprins al lucrarii, pe care profesorul il va analiza si regandi, daca e nevoie (in cazul meu, a fost refacut si am urmat intocmai instructiunile).
Sunt coordonatori care doresc sa le prezinti periodic evolutia capitolelor, altii care prefera sa ii duci direct lucrarea integrala pentru evaluare (trebuie sa te adaptezi situatiei si temperamentului profesorului; el iti va spune ce si cum sa faci; asa ar fi normal).
Succes! happy