| TrollingFace a întrebat:

Help am 3 ore de romana si nu inteeleg un ex care spune asa.
Ub text exista douo substantive formate cu sufixe diminiutivale. Identificatil-le. Scrieti in caiete cuvintele de baza din structura acestora.
Poezia se numeste : Cuvant poate se refera sa trag de acolo substantivele si diminativele elea sau ce imi cere? Si totusi ce sunt substantive formate cu sufixe miniutatie si cuvintele de baza din structura acestora adica? FUNDA+VOT+PRIETEN

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Amice, ai scris un text de groază. Se scrie corect " două" şi "alea" sau "acelea". În nici un caz " douo", sau " elea".Se vede treaba că eşti oltean.
Corect ar fi trebuit scris " substantivele formate cu sufixe"
Titlul unei lucrări literare se pune între ghilimele, pentru a-l separa de celelalte cuvinte ale textului.
Probabil că titlul poeziei este "Cuvânt".
Te duci matale la dicţionar şi vezi ce înseamnă cuvintele "sufix", "diminutiv" şi "diminutival".
Cînd te lămureşti cu acest lucru ai să şi rezolvi singur exerciţiul.
De cînd trăiesc eu nu am auzit de cuvîntul "miniutaţie", Există "minutaj, e", dar ăsta nu are nici o legătură cu formarea cuvintelor.
Dacă textul este plin de greşeli, cum ai vrea ca cineva să te ajute, dacă nici nu ştii ce vrei?
Degeaba dai tu funda şi votul. Cei care ştiu şi vor să te ajute nu au nevoie de fundă sau de votul tău.
Aşa după cum ţi-am spus eu, consideră-mă pe mine prieten iar nu pe acela care îţi dă exerciţiul gata făcut. Degeaba îţi spune el dacă tu nu ştii cum se rezolvă tema.
Un profesor este îndeajuns de inteligent ca să-şi dea seama dacă tu ai lucrat singur sau ţi-a făcut altcineva tema. Şi atunci, dacă te scoate la tablă şi îţi cere să rezolvi singur, în mod cert nu vei şti şi te va cadorisi cu un 2 sau un 3 în catalog.
Cel mai bun prieten îţi eşti tu singur. Ascultă şi tu de un om mai în vîrstă!

| ICPreda a răspuns:

Salut!
Sa-ti dau un exemplu. Substantivul "mana". Sufixul este grupul de 1, 2 sau mai multe litere puse la sfarsitul cuvantului de baza, in cazul nostru "mana" pentru a forma un nou cuvant! Sufixul diminutival (popular alintat). Substantivul "mana" devine "mânuţă" unde "uţă" este sufix diminutival! Alt exemplu, caine - catelus sau picior - piciorus sau cap- capus-or! Acum alege din acel text cuvintele formate in acest fel! Succes!
In speranta ca ti-am putut fi de ajutor iti doresc o zi placuta!

| MadnessCaffe a răspuns:

In loc sa ii spuneti sa invete sa scrie, voi il ajutati la tema, bravo ma.

| diana654 a răspuns:

Adica cu sufixe ( terminatii) cum ar fi copilas(as,ita, ica, uta ect.)
da diminutive cum ar fi floricica scrii asa ==de la cuv de baza floare

| dianad98 a răspuns:

Deci din poezia aia trebuie sa extragi cuvintele cu sufixe diminutivale.de exemplu:"casuta" cu sufix diminutival "uta" de la cuvantul de baza "casa".