| MadalinT00 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cunoscatorii de limba engleza.How much se foloseste pentru substantivele numerabile si how many pentru substantivele numerabile. Unele substantive numerabile in romana sunt nenumerabile in engleza.Intrebarea mea este ccum deosebim un substantiv numerabil de unul nenumerabil?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E invers.
How much inseamna cat de mult si how many inseamna cati/cate.

| TheRealFantasy a răspuns:

Substantivele nenumarabile se refera la cantitate, de obicei e acelasi lucru indiferent de limba pentru ca sunt aceleasi notiuni.
Cand zici ca vrei zahar la magazin te intreaba "cate/cati vrei?"? laughing
Substantivele numarabile sunt simple, sunt de obicei obiecte, notiuni pe care le poti numara, eu de obicei incerc sa le pun la plural, daca are deficienta de plural e nenumarabil.