| Sappho a întrebat:

Help mee! La Iasi la "A.I.Cuza, " se face economie la drept? si in ce consta in general economia de la drept? e teorie sau exercitii?

Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

Principalul e sa intri nu?happy Si admiterea ai vazut, la Iasi e 50 % test la romana, 50 % media de la bac.
De ce sa te apuci de invatat la economie? E un curs teoretic, ti-am mai zis, se fac mai mult doctrine, nu aplici formule de calcul ca la facultatea de stiinte economice.
Doamne, esti culmea, o sa ai materii mult mai grele, o sa inveti articole de lege de o sa-ti sara capacele si tu te temi de economie. Asta e distractie. Relaxe.

11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu se face nicio economie la drept. Sunt anul IV la drept la Babes deci iti spun din experienta. Si la Cuza sunt cam aceleasi materii.

| FastAndFurious a răspuns (pentru BiuL):

De ce nu vorbesti decat pentru tine? De autonomie universitara ai auzit?
http://laws.uaic.ro/orar.html

http://laws.uaic.ro/docs/pdf/orar/l1.pdf

Uita-te la ziua de marti, la orar anul I drept, cursul de economie cu prof. Pohoata.

| BiuL a răspuns (pentru FastAndFurious):

Curs optional, alea difera in functie de universitate, dar nu mi se pare relevant pentru ca de aia e optional sa isi aleaga altceva daca nu ii place economia

| FastAndFurious a răspuns:

Da. Se face in anul I dar e curs optional. E un soi de economie generala si doctrine. Ce te sperie?

| Sappho explică (pentru FastAndFurious):

Nu sunt deloc buna la matematica si imi este frica de tot ce tine de ea..tocmai de asta am intrevat daca se bazeaza pe teorie sau exericitii, sa stiu la ce sa ma astept. sau de ce sa ma apuc de invatat.

| Sappho explică (pentru FastAndFurious):

Si cursurile optionale intr-adevar sunt "optionale" sau doar se numesc asa?

| Sappho explică (pentru FastAndFurious):

Ok. Multumesc mult! Sunt speriata pentru ca nu stiu prea multe detalii si de aia ma tot panichez asa...hee hee

| FastAndFurious a răspuns (pentru Sappho):

Bafta la admitere!happy ( o sa te sperii in anul IV cand faci medicina legala pe cadavre tongue )

| Sappho explică (pentru FastAndFurious):

Multumesc mult! laughing o sa incerc sa supravietuiesc!

| BiuL a răspuns (pentru FastAndFurious):

Sunt la Babes anul Iv, chiar saptamana trecuta am dat examenul de medicina legala. Nu am facut pe niciun cadavru, nu mai pacali fata.

| FastAndFurious a răspuns (pentru Sappho):

Principalul e sa intri nu?happy Si admiterea ai vazut, la Iasi e 50 % test la romana, 50 % media de la bac.
De ce sa te apuci de invatat la economie? E un curs teoretic, ti-am mai zis, se fac mai mult doctrine, nu aplici formule de calcul ca la facultatea de stiinte economice.
Doamne, esti culmea, o sa ai materii mult mai grele, o sa inveti articole de lege de o sa-ti sara capacele si tu te temi de economie. Asta e distractie. Relaxe.

| Decrepit a răspuns:

E ridicol de usoara economia de la drept.La UAIC Iasi se pune mai putin accent pe ea, dar la Bucale, admiterea e 60% din romana, una draconica si 40% economie, unde cele 40 de intrebari de economie, sunt extrem de usoare, daca inveti in clasa a 11-a si a 12-a.De romana de la examen sa te temi tu mai mult, trebuie sa fii un nemernic sa stabilesti cine intra la Drept si cine nu, daca stie sau nu daca o propozitie e circumstantiala de cauza sau circumstantiala modala...