| Tera a întrebat:

Hey! Am si eu vreo doua intrebari legate de geografie nu sunt pentru tema :
Care sunt cele mai diferite soluri de la noi din tara? Si cum se numesc solurile saraturoase, nisipoase ai aluvinare de lunca?

Multumesc anticipat! Funda!
App daca gaseam in manual sau pe net nu mai intrebam.

Răspuns Câştigător
| teodor10 a răspuns:

In tara la noi avem molisoluri in campii(molisoluri, balave dobrogene), argisoluri si cambisoluri in zonele de deal si podis, la munte avem predominant spodosoluri(brune-acide), iar in s-v mai exact in Campia Olteniei avem Telarrose, iar in zonele calcaroase avem rendzine

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desteapta uita-te in manual! Sau cauta pe net!