| anonim_4396 a întrebat:

Hey! As dori sa-mi raspundeti la cateva intrebari despre colegiul Mihai Eminescu din Iasi :
-Ce profil este mai bun : mate-info intensiv info sau mate-info intensiv engleza?
-Daca in generala nu prea am facut engleza, se poate recupera rapid? ...deoarece ma gandesc sa dau la intensiv engleza ..si poate nu pot face fata.
-Cat costa caminul? Si cate persoane sunt intr-o camera? Cum sunt conditiile?
-Uniforma e obligatorie?
-Ce orar voi avea?
-Pentru admitere se mai da vreun test sau ceva?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE la ce te pricepi mai bine şi ce vrei să înveţi mai mult...

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php
În plus, dacă este bilingv/intensiv limbă străină, vei face mai multe ore din acea limbă ( la bilingv chiar anumite materii în acea limbă ) + că vei da şi teză la acea limbă...
Dacă este intensiv Informatică, atunci faci mai multe ore de Informatică.

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii ( despre Evaluarea Naţională & admiterea la liceu ) în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......u-peste-6/

Vezi alte detalii ( despre bilingv/intensiv ) în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-intensiv/

| AC4S4 a răspuns:

Nu stiu cum e la acel liceu, dar personal cred ca la intensiv informatica este mai bine. Adica cei de la intensiv informatica fac intr-un an cat fac cei de la intensiv engleza in doi ani la informatica... Si cred ca engleza o poti invata si singur acasa, te uiti la un film fara subtitrare, asculti melodii si incerci sa intelegi versurile. Exista licee de filologie cu bilingv/intensiv engleza, acolo chiar ca se face multa engleza, dar cred ca daca vrei sa faci informatica, sa o faci cum trebuie. Doar parerea mea.

| Leopoldina a răspuns:

Nu stiu cum e in Iasi, dar cred ca merita sa incerci varianta bilingv.in camin nu sunt cele mai faine conditii in general, dar experienta vietii de camin te va forma.vei invata sa te gestionezi mai bine.curaj!