| alfa1337 a întrebat:

Hey.
As dori si eu sa aflu niste informatii despre transfer :
- sunt clasa a 9, stiinte sociale. Am intrat cu media 7.00 si in momentul de fata vreau sa ma transfer intr-un liceu unde s-a intrat cu ultima medie 9.30. La examen am dat-o in bara, insa sunt sigur ca pot face fata acolo, avand prietenii de la care constant primesc lectii. Eu o sa termin clasa a 9 cu media generala 9, 30 - 9, 60, si in locul unde vreau sa ma transfer ultima medie 100% va fi mai mica ca a mea.
Ce parere aveti? Am sanse? Daca da, ce ar trebui sa fac atunci cand o sa ma duc sa predau cererea de transfer?

Răspuns Câştigător
| tacitacitaci a răspuns:

Cunosti pe cineva care iti poate aproba cererea de transfer?
De la un liceu la care s-a intrat cu ultima medie mai mica decat 7 (presupunand ca nu ai intrat ultimul) e destul de greu sa te transferi la unul de 9. Diferenta e mai mare de 2 puncte.

Te transferi tot pe stiinte sociale? Vei da diferente? Sunt lucruri pe care sa le intrebi de dinainte. Pe langa asta, media 9, 30-9, 60 intr-un liceu slab nu este atat de bine vazuta comparativ cu o medie de 8, 5 in cel mai bun liceu din oras.
Sanse ai, dar fii pregatit si invata

| alfa1337 explică (pentru tacitacitaci):

Nu cunosc pe nimeni de acolo si nu am intrat ultimul.
Ma transfer tot pe stiinte sociale, nu voi da diferente din moment ce ma transfer de la stiinte sociale la stiinte sociale.
Am prietenii acolo care mi-au spus ca vor fi medii si de 7, 50 - 8.

| alfa1337 explică (pentru tacitacitaci):

Ar trebui sa ma duc la liceu acolo in vacanta? Sa vorbesc cu directorul si sa ma interesez? Stiu ca nu pot sa ma transfer din primul semestru, ci din al doilea, dar as dori sa stiu clar de la inceput daca pot sau nu.

| tacitacitaci a răspuns (pentru alfa1337):

Daca te referi la transferul in semestrul doi, clasa a 9-a, probabilitatile tale sa ti se aprobe transferul sunt foarte mici. Majoritatea directoriilor spunandu-ti nu. Exista de asemenea cazuri si cazuri ce permit transferarea oricand, dar e improbabil ca tu sa fi unul din ele.
Iti recomand sa incerci semestrul asta, sa te duci ca sa te vada directorul. Desi probabil nu-si va aminti de tine la vara, poti sa-i aduci tu aminte, aratandu-i faptul ca-ti doresti sa te transferi.

Eu iti doresc multa bafta. Vei afla de la secretara mai multe detalii. Poate ai noroc si e director fain si lucrurile decurg mai usor.