| Iura12338383 a întrebat:

Bună! Sunt clasa a 9-a pe profilul științe ale naturii si vreau sa mă transfer după sfârșitul modulului 2 la un alt liceu, tot pe profilul științe ale naturii.
Am avut media de examen 8.90, iar acolo ultima medie a fost 8.97 cred.
In clasa in care vreau sa mă transfer este o fată care a intrat pe loc special pentru Rom și a avut media 7 și ceva.
Sunt curios dacă mi-ar fi acceptat transferul, având în vedere ca fata care a intrat pe locul special este ultima ca medie din clasă și din ce știu legea zice ca dacă am media mai mare ca ultimul intrat, transferul este posibil.
De asemena motivul transferului este ca nu mă înțeleg bine cu colegii (bullying), iar clasa la care vreau sa mă transfer are multe persoane pe care le cunosc și cred ca mi-ar fi mai bine acolo.
Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a se aproba transferul trebuie sa fi avut media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat din clasa de transfer.
Nu se ia in considerare locul pentru romi.
Asa fiind nu cred ca se va aproba transferul, dar poti incerca, n-ai nimic de pierdut si poate ai noroc.

| Iura12338383 explică (pentru Ioandelasal):

Este posibil să îmi accepte transferul dacă pun la motiv bullying? Totuși diferența dintre media mea și ultima medie este foarte mică, doar de 0.07

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iura12338383):

N-am de unde sti, depune cererea de transfer si o sa afli.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, transferurile la licee se fac numai la inceput de an scolar si numai daca intrunesti conditiile cerute de minsiterul educatiei si invatamantului.

Dupa cum vezi tu nu esti nici macar eligibila, fiindca nu ai medie egala sau mai mare decat a ultimul intrat, dimpotriva, este mai mica, deci nu esti eligibila.

Ai totusi o sansa: sa pui mana serios pe carte si sa ai note foarte mari, termiand anul cu medii mari ca sa poti sa fii eligibila la transferul din toamna anului 2024.