| marrr a întrebat:

Heyhappy. Ati observat ca, in ziua de azi, copiii nu mai stiu sa se bucure cum o faceau acum 15-20 de ani? Acum toate jocurile copilariei au fost inlocuite de calculator, telefonie mobila, internet si televizor.
Desi fac parte din noua generatie(am 13 ani), intr-un fel pot sa spun ca imi este dor de ceea ce nu am trait niciodata. Sunt invidioasa pe cei ce la varsta mea se jucau cu papusile, cu masinutele si comunicau mult mai mult. Am descoperit toate astea in urma unei discutii cu familia, la care am participat, dar in tacere. Am vrut sa ii inteleg pe cei ce spun "ehe. pe vremea mea.". Aici ma refer NUMAI la placerile copilariei de atunci si la cele de acum, nu la relatiile care apar prea devreme.
Ascultam si ma uimeau unele lucruri, cum ca pe atunci se strangeau foarte multi copii si colectionau timbre, oamenii puneau bananele sa se usuce pe nu stiu ce tarabe, iar cei mici abia asteptau sa primeasca o banana cu un miros puternic ce acum nu mai exista. Bucuria de a avea o jucarie. Unde au disparut toate acestea? Inteleg ca tehnologia a avansat, au aparut lucruri noi, dar aceasta schimbare mi s-a parut majora, intr-un timp atat de scurt. Sincer, si eu as vrea sa ma joc numai in aer liber, cu copiii. Pacat ca multi dintre ei inlocuiesc joaca aceasta cu una pe calculator, pentru ca e mult mai usor sa apesi un buton si sa intri intr-o lume virtuala decat sa comunici in realitate.(in mod excesiv, uitand de ralitate)
Acum nu am cu cine sa ies, cu cine sa vorbesc. Am auzit ca pe. atunci. copiii se adunau si faceau schimb de masinute, de cartonase, se jucau sotron si multe alte jocuri de care nu auzisem pana acum. Cum am mai spus, am ramas uimita de cat de multe s-au schimbat. Mie chiar mi-ar placea sa mai fie ca atunci. desi multa lume se plange de Ceausescu, altii spun chiar ca se traia mult mai bine pe atunci. Cum te duceai la 4 dimineata la magazin pentru a nu sta la coada. Pare o chestie obositoare, se ducea o viata grea, dar. cand ma gandesc mai bine, mult mai buna ca acum. In acele timpuri exista mai multa comunicare decat acum, ceea ce ar trebui sa deschida ochii multora dintre noi si sa privim realisti trecutul si prezentul, sa ne dam seama ca acum, desi probabil evoluam din punct de vedere tehnologic, noi involuam tot mai mult din multe alte puncte de vedere.
Voi ce parere aveti?(Ma scuzati ca am pus intrebarea la aceasta categorie, dar daca o puneam la "Conversatii" s-ar fi dus prea repede si nu primesc destule raspunsuri).
Si chiar trebuie sa adaug acest lucru, pentru ca intr-un raspuns cineva s-a luat de mine, zicand ca vreau sa fiu cool si stau pe site:
Am spus clar ca fac referinta la utilizarea calculatorului, a internetului si statul la TV in mod excesiv, nu cum stau eu, dimineata un pic si seara cateva ore, iar in timpul zilei doar cand ploua si nu am ce face.
Nu, nu vreau sa fiu cool cu nimic, chiar nu ma caracterizeaza acest cuvant.

Răspuns Câştigător
| miky_6634 a răspuns:

Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2008 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.
Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.
Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea", "Castel", "Ratele si "vanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsea","Sticluta cu otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video ( inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa ), primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu CD-uri.
Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.
Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.
Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".
La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza...
Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.
Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peacasa, Dallas, si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.
Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe cu apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.
Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys si Take That, si inca nu auzisem de manele singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam!
Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.
Am citit "Licurici", "Pif", Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.
Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul.
Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam "dolby surround system", taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam "Nintendo" sau "Playstation" ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.
Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti", sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura" pe cine "iubeam".
Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.
Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.
Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".
Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers"...
Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru!
Trimite si la prietenii pe care poate i-ai uitat de mult, sa isi aduca aminte si ei.

15 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Bananele soseau necoapte, le înfăşurai în ziar şi le ţineai în şifonier la întuneric până la coacere, uneori uitai de ele şi aveai surprize când făceai curat. Te duceai la ora 04:00 la magazin dar se deschidea tot la ora 08:00, nu făceai asta ca să nu stai la coadă ci ca să prinzi un loc mai în faţă la coada respectivă. Precizez asta fiindcă probabil n-ai înţeles prea bine din discuţia părinţilor tăi. În rest ai şi n-ai dreptate, viaţa era într-adevăr mai simplă şi noi am beneficiat de o copilărie mai lungă şi probabil mai inocentă decât a voastră dar n-a fost alegerea noastră. Nu mă înţelege greşit, nu-mi pare rău de asta, aveam mai mult timp să citim, să ne întâlnim şi să vorbim(nici telefoane fixe nu existau în fiecare casă), să cutreierăm tot cartierul şi zonele vecine, să ne jucăm, să colecţionăm timbre, şerveţele, ambalaje de gumă de mestecat(erau rare!) ori alte minuni dar când video-ul a intrat în vieţile noastre ne adunam toată gaşca în casa norocosului şi nu ne mai urneam de acolo, vedeam film după film, ori clipuri de pe MTV până ne lua durerea de cap şi ieşeam năuci ca nişte vampiri la vederea soarelui... Iar când au apărut jocurile pe televizor, wow, am crezut că am murit şi am ajuns în rai! Ah, să nu uităm că ne duceam şi sâmbăta la şcoală, culegeam fructe şi legume pe tarlalele patriei, făceam muncă patriotică de ne ieşea pe nas(am strâns gunoaie din parcuri, am cules plante medicinale, am colectat sticle şi borcane, etc). Erau alte vremuri şi nu se vor întoarce, melancolia şi regretele nu-şi au rostul, fiecare lucru are timpul său în viaţă, bucuraţi-vă de ceea ce aveţi, fără excese dacă puteţi, peste 20 de ani vă veţi aminti oricum cu nostalgie de aceste vremuri...

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

@cristacheceliute, neah, babă în toată regula! Rock-ul ce mă mai ţine young and restless... Şi nu, nu era vorba de regretele mele, mă refeream la ceea ce a spus @marrr, că îi este "dor de ceea ce nu am trait niciodata". Eu sunt de acord cu vorbele Ecleziastului,"Toate îşi au vremea lor şi fiecare lucru de sub ceruri îşi are ceasul lui", aşa şi copilăria şi adolescenţa noastră...

| Flav a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=9KcSLUSKUgc
Asculta, doar asculta...

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Fiecare generatie cu bucuriile ei. Si eu as fi vrut sa "gust" din anii '70, mai ales in Franta, Anglia, SUA. Dar au fost anii 80 si 90 in Romania, si am luat ce am stiut mai bine si ce am reusit din ei. Si tu sa faci la fel, ce nu stii nu te poate supara dar acum fara internet, calculator, multi din noi le-ar simti lipsa - cred ca daca eram copii dependenta era si mai puternica.
@aqualuna credeam ca esti mai tanarahee hee bananele pe sifonier, filmele la video, oare chiar sa fie ceva de regretat? mie mi-e dor de herastraul salbatic ca tot m-am plimbat azi cu toata ploaia, peste jumatate era ca la tara...big grin

| medex3 a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine.Eu am gustat putin din acea copilarie specificata mai sus.Papusi,gasca tot.Copilaria este o etapa a vieti care pune accent pe toata personalitatea copilului. Ceea ce numin noi acum"copii" sunt doar niste exemple patetice de a ne demonstra ca [virgula]copilaria noastra de altadata este demodata, iar copilaria lor este COL.Am avut chiar un conflict cu un tanc de vreo 5 ani care ma jignea si imi spunea ca acea parte a vietii mele a fost urata, iar fara calculator si teleofn degeaba sa mai traiesti.Copilaria "demodata"vs copilaria actuala este doar o bariera care a fost pusa de oameni pentru asi vinde marfa.Acea marfa este un drog pentru copii. Ei nu vor avea niciodata acea copilaria plina de veselie, rasete si jocuri adevarate. Ei au doar:jignire, calculatoare, telefoane si cuvintele pe care le urmeaza:cool.De ce sa fi cool daca esti trist? De ca sa fi cool daca dai uitare jocurilor adevarate si faci idiotenii. Oare ei nu constientizeaza ca pe vremea mamei mele[acum vreo 36 de ani si ceva]ei plangeau daca li se spargea o minge, nu primeau ciocolata decat o data pe luna. Ei habar nu au ce inseamna vrema cand stateau toti in grup si se jucau, se distrau. Aveau prieteni.Messu' este acum doar un fel de a "conversa", in vremea mamei mele isi trimteau scrisori. Daca ai putea sta o jumaate de ora cu parintii tai si i-ai asculta povestile din copilarie ai fi uimita.Scrisori,jocuri si foarte putin televizor.Sincer daca as putea m-as transfera in timpul acela. Dar sincer: nu as lua cu mine calculatorul, telefonul pe care l-as arunca la gunoi si televizorul:D.
Tot ce ai destainuit tu in aceasta mica intrebare imi aduce aminte ca ei, parintii nostri, au avut cea mai frumoasa copilarie, pe langa noi, care parca edecat sa traiesc in locul unui copil, mai bine m-as spanzura.
In incheiere iti dau o melodie absolut superba care face diferenta intre copilaria "demodata" vs copilaria actuala.
http://www.youtube.com/watch?v=VXnhOiin06M

Medex3

| RUMBURAK a răspuns:

Marr, da erau alte vremuri.eu am copilarit atunci. e adevarat ca uneori sunt nostalgic pana la lacrimi.in asa scurt timp copii mei nu vor mai juca majoritatea jocurilor copilariei mele. dar nu are loc sa te intorci in trecut. daca la 13 ani gandesti asa vei gasi o modalitate sa iesi din acest matrix. ocaziile de a comunica si a interactiona cu persoane apar la tot pasul.noi santem prea grabiti.ai un 10 pentru intrebare si mai pune si altele care te framanta.bafta.

| Contrast a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca oamenii au inventat tehnologia deoarece nu au mai avut rabdare ca lucrurile sa se petreaca in ritmul normal al firii, si atunci normal ca daca o singura piesa din sistem inlocuieste alte cinci, automat cele cinci piese ramase sunt redirectionate spre alt departament unde sufera modificarile de rigoare pentru a se readapta noilor conditii si cerinte.
Ei, cam asa ceva s-a intamplat si cu natiunea noastra, cei de atunci, aveau ritmul lor lent in care isi duceau viata, in care aveau timp sa stea langa ulceaua cu dulceata, in care trimiteau copii afara la joaca pentru ca Mihaela rula doar de la ora 19, iar Lolek si Bolek veneau tare rar in vizita pe tvr1...si ce aveau sa faca bietii copii, de lucru decat sa se joacecu prietenii pe strada, timp in care parintii mai apucau sa stea cu vecinii la un pahar de vorba langa un remmy, sah, table, ceea ce azi nu se prea practica!
Si, de ce?
Pt ca iti trebuie timp sa joci un remmy, iti trebuie timp sa faci o dulceata, iti trebuie timp sa joci sotron...acestea nu se pot face cu un click... iar generatia de azi nu mai are timp sa aiba rabdare!
Sa nu mai vorbim de instinctul de turma! Pai, de ce sa fac cutare lucru, prietenii mei nu-l fac, ce vrei sa rada de mine ca sunt inapoiat?
Habar n-am despre ce vorbesc, dar ascult si eu!
Habar n-am ce am in comun cu ei, dar nu renunt la ei!
Habar n-am ce consuma, dar iau si eu... c-asa e la moda!
Cine sunt eu? Ce vreau sa fiu?
Oare unde as vrea sa fiu acum, cu cine, sa fac... ce?
Aceste intrebari nu mai au loc in mintea unora...pentru ca traim in secolul vitezei, si in loc sa facem unele lucruri mai repede si imi bine cu ajutorul tehnologiei, pentru a avea timp mai mult sa dezvoltam relatii, sa ne dezvoltam pe noi, sa punem baze solide in ceea ce iubim cu adevarat, alergam ca niste bezmetici de colo-colo, fara a mai avea interes pentru lucruri simple, dar frumoase ca sa ne trezim la un moment dat ca ...ne plictisim!

| candycarrie a răspuns:

Ai dreptate, dar e imposibil cand avem atatea posibilitati sa nu profitam de ele.Viata de atunci era limitata, nu prea aveau optiuni.crede'ma ca daca duceai pe vremea aia un calculator intr'un cartier si le'ai fi aratat copiilor ca exista PAINT ar fi stat la coada cate o saptamana sa incerce si ei si ar fi uitat si sa manance. E aiurea oricum, stii cum e, ce e prea mult strica. mi se pare ca nu mai are nimeni REAL LIFE, si majoritatea traim virtual, ne certam pe mess, ne combinam de pe haifaiv, ne facem jurnale pe cine stie ce site.nu am cuvinte cat sunt de penibile chestiile astea, dar asta este.

| raducu a răspuns:

Imi place cum gandesti.(stiu, ii sec raspunsul, dar de multe ori ma gandeam si eu la fel.degeaba iti bati capul fiindca nimica nu va mai schimba vremurile de azi cu cele de acum multi ani. zilnic ni se ingreuneaza situatia la toti, mai ales cu copii din ziua de astazi.)

| DarkBlood32 a răspuns:

Da,ai dreptate. Acum nu vezi ca lumea se crede cool? De atatea ori cand vad una tunsa emo si cu multe fite, cu tenesi si cu blugi din aia ma apuca dracii. angry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt copil care la 13 ani se crede mare filosof... Ma intreb, daca iti doresti atat de mult sa te joci, de ce pierzi timpul pe site? Cine te opreste? Totul e sa vrei! Dar nu, tu vrei sa fii COOL.
Omul intotdeauna se va baza pe adaptarea la noi conditii de viata. Daca atunci te bucurai pentru o tabla de sah, azi te bucuri pentru o placa video. Te adaptezi in functie de ceea ce-ti ofera viata si mai ales societatea. Ne-ai luat cu Ceausescu ai rupt tot ce era frumos. Si atunci, ca si acum, era bine pentru cei care furau. Stai tu la coada sa-ti arunce aia un colt de paine si pana ajungi sa o iei se intareste, stai la coada pentru 1L de lapte pe luna si pana il iei se acreste, pentru o friptura de carne si asta in zilele mari, o mananci stricata, nespalata, important e ca ai gustat carne.
Cine o ducea bine? Cei care aveau relatii si bani. Asa va fi mereu socieatea, doar ca oamenii trebuie sa se adapteze.
Prefer sa traiesc prezentul si sa-mi construiesc un viitor asa cum imi doresc si pentru asta nu pierd timpul vorbindwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de a-ti da cu parerea despre regimul comunist mai bine pune mana pe cartile de politica si vezi ce presupune, ce a inseamnat el. Nu ne luam dupa basme, vai ce bine era atunci si ce rau e Basescu acum. Monotonie este pentru cei care nu stiu sa pretuiasca viata cu tot ce le ofera. Daca vrei sa te bucuri de fiecare clipa o poti face in orice regim, mereu gasesti ceva care sa te binedispuna si sa te satisfaca, doar despre satisfactie vorbesti tu.
Fiecare face ce vrea cu viata lui. Copii din generatia comunista si-ar fi dorit sa traiasca in societatea de azi, iar cei de azi isi doresc sa traiasca "atunci". Sau si tu esti un pui Ceausist? Mi se pare ca Romania este un izvor de comunism. Crezi ca ce-ti place tie este bine pentru toata lumea? Fa un sondaj si pe urma mai vorbim, dar nu mai incepe cu marole ieftine. Faci ce vrei cu viata ta, ma bucur, fa asta in continuare! Pe altii lasa-i la fel, sa faca ce vor pentru ca asa le e lor bine.
Iar iti vorbesc despre ceea ce inseamna democratie, liberalism. Ai auzit de liberul arbitru. Am dreptul sa aleg ceea ce consider ca e bine pentru mine, nu pentru tine, pentru ca nu-mi pasa de tine. Bine, la 13 ani astea te depasesc, intra in alta discutie deja.
La 13 ani preocuparile tale sunt: scoala, bucurie, sanatate, familie, prieteni mai zi si tu altele. Dar nu e treaba ta ce face vecinul. Lasa-l sa fie liber sa aleaga ceea ce considera ca e bine, nu ce iti doresti tu de la viata. Tu incearca sa faci doar ceea ce-ti doresti si niciodata sa nu fii obligata sa faci un anumit lucru, doar pentru ca vrea un analfabet si a lui nevasta de bordel. Bucuria este reprezentata prin libertate. Nu stiu ce satisfactie avea un copil daca primea o ciocolata in schimb nu stia cum arata o portocala sau nu stia decat gustul cartofilor. Nu poti sa te bucuri de o ciocolata daca cineva iti fura dreptul de a fi liber in tara ta. De a gandi liber, de a face alegerea corecta si gandita, de a te exprima liber si mai ales de a oferi libertate celorlalti, trebuie sa incurajam la libertate, singura ce poate aduce bucurie, chiar daca n-ai nimic. Suntem mai bucurosi atunci cand putem sa gandim, decat o data pe an cand ni se arunca o ciocolata, care probabil si aia era expirata. Mai enervant este faptul ca tot mai multi copii tind spre comunism nestiind nimic despre el. Cu asa mentalitati o sa stearga altii Romania de pe harta Europei. Noroc ca mai sunt oameni care lupta pentru libertate. Tu vezi-ti de preocuparile tale, ce ti se potrivesc la aceasta varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avansat si noi, ca cei din U. E.

| mikilooooooooo a răspuns:

Te vei maturiza...