| Child a întrebat:

Hey! Care sunt punctele pe care trebuie sa le urmezi cand faci o fisa de lectura?

Răspuns Câştigător
| Ursu1995 a răspuns:

FIŞĂ DE LECTURĂ
Opera epică (model)

Am început lectura (data) __________ Am terminat lectura (data) ___________
Titlul operei literare: ___________________
Autorul:______________________________
Opera face parte din volumul:
_____________________________________
Editura:______________________________
Anul apariţiei volumului: _______________
Date importante din viaţa şi activitatea criitorului: _____________________________________
Alte opere ale autorului: ________________
Genul literar: _________________________
Specia literară: ______ (poveste, basm, schiţă, nuvelă, roman, povestire, fabulă, baladă)
Opera e structurată în: _________________ (cărţi / părţi / volume / capitole)
Opera este scrisă în: ___________________ (proză / versuri)
Locul desfăşurării acţiunii: ______________
Timpul desfăşurării acţiunii: ______________
Naratorul (tipul de narator, indici ai prezenţei acestuia): ________________

Personaje:
Personajul Tipul de personaj Trăsături Citate

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ai aici un model de fișă de lectură, dar și alte lucruri care te ajută să o faci bine. http://www.lecturirecenzate.ro/2012/09/15/rezumatul-recenzia-referatul/

| andutzaorigami a răspuns:

Titlul,autorul,personajele,cuprins/intamplare,expresii frumoase... Funda?