| Acasel a întrebat:

Salut.am 14 ani si ca orice copil ce termina clasa a 8 a am multe intrebari in legatura cu admiterea la liceu.
Pana in clasa a 7 am avut numai medii peste 9, 60.am aproximativ 9, 73 generala pana in a 7. Mi-e teama de examen pentru ca la mate nu stiu nimic.Stiu ca dupa examene media de admitere mi se va duce pe la 8 si ceva...
Nu Vreau Filologie deoarece aici sunt o gramada de teme si de ai de facut o gramada de rezumate si de citit carti.
Nu Vreau nici Mate-Info ca nu stiu mate.
Totusi vreau sa ma duc la un profil cat de cat bun, sa se potriveasa cu media mea.La Stiinte Sociale m-am gandit, Este Un Profil Greu/Usor?

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Eu sunt la filologie si de 3 ani de cand sunt la profilul asta sau fiu al naibii daca a trebuit sa imi invat odata ca sa iau note de peste 9...
E usor, si daca ai o pasiune pentru literatura, daca poti sa te exprimi fara sa te balbai si daca te descurci la geografie sau istorie, atunci intra aici.
Si eu am facut exact ca tine ..doar ca pe mine m-au tras in jos tezele unice din a 7-a.
De la 9.40 am ajuns la 7, 60 laughing

| Kyou a răspuns:

La stiinte sociale se spune ca este destul de usor. Vei face filozofie, psihologie, logica ( nu mai stiu sigur la ce profil se face contabilitate ), civica, geografie etc

| Valenthinaa a răspuns:

La Stiinte Sociale nu e nici greu dar nici usor dupa parerea mea...

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns (pentru Valenthinaa):

Si la stiinte sociale ce faci mai exact?

| CryChristiAN a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Multe ore de logica. SI e greu. EU-s la mate-info, dar am auzit parerea unora ca acolo este foarte greu. In general, pe acest profil se pun accent pe : logica, psihologie, economie si filosofie.