| Valentyna290497 a întrebat:

Hey! Cine imi spune si mie asemanarile si deosebirile dintre metocondrii aparatul Golgi si reticulul endoplasmatic? Plizz! Cel mai rapid raspuns are funda!

Răspuns Câştigător
| Larrissa21 a răspuns:

Asemanari : - toate sunt organite citoplasmatice comune ale celulei animale
-mitocondriile si reticulul endoplasmic (granulat) au rol in sinteza proteica (reticulul) si sinteza ATP-ului(mitocondriile)

Deosebiri :
- mitocondriile au membrana dubla : una externa urmata de un interspatiu si apoi de cea interna.
-reticulul endoplamic este un sistem circulator intracitoplasmatic
-Dictiozomii(care formeaza aparatul Golgi) au rol in excretia substantelor celulare

| Valentyna290497 explică (pentru Larrissa21):

-Mrs frumos!

| Larrissa21 a răspuns (pentru Valentyna290497):

Cu placere happy

6 răspunsuri:
| WhiteMoth a răspuns:

Dar vi s-a predat la biologie, de ce nu iei d-acolo? Mai nou se invata de pe TPU nu din caiete?

| Valentyna290497 explică (pentru WhiteMoth):

Pai eu nu mai sunt a 8a si aveam nevoie urgent de asta nu aveam timp sa ies sa caut o carte

| morozanP a răspuns:

Ma cel mai bine ca sa intelegi deschide cartea de biologie de cl.a 8-a si vei vedea. Fara suparare dar asa vei intelege cel mai bine.

| Larrissa21 a răspuns (pentru morozanP):

Astea nici macar nu se fac in a 8a.