| alma200033 a întrebat:

Hey! Cum as putea sa fac sa memorez lecțiile fara sa le mai uit? Am de învățat multe pagini, dar nu le pot memora!sad

4 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Fa-ti scheme logice. Fa-ti rezumate foarte scurte la toate lectiile si retine esenta. Nimeni nu poate memora lectii intregi. Nu asa se invata corect, memorand. Se invata facand conexiuni logice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaseste cate ceva interesant in fiecare lucru pe care il ai de invatat, fa totul ca o calatorie de descoperire. Mult mai usor memorezi lucrurile care ti se par interesante

| DanielPH a răspuns:

Hei!
Incearca sa le inveti logic, nu mecanic. Cand au logica, faci legaturi si este mai usor. Cand uiti fiindca ai invatat mecanic, uiti si gata.

| Termopile a răspuns:

Fă in felul următor invatată-le pe bucăți adică să zicem ca sunt 10 definiți, învață prima definiție, apoi adoua, apoi a treia și tot așa apoi le legigi și gata lecția eu așa procedez când am lecții mari de învățat dar când le înveți nu le citi pur și simplu citești definiția o dată sau de doua ori și apoi cu caietul închis repeți in gând sau cu voce tare până o reți și nu uita să te plimbi prin casă când repeți deoarece in felul asta vei învața să reproduci lecția indiferent de locul unde te afli, dacă nu s-ar putea ca in clasă să nu îți amintești lecția de asemenea dacă vezi legături logice între lecții sau între definiții tine cont de ele căci o să îți fie mai ușor să le înveți de exemplu orașul Timișoara are numele legat de râul Timiș care trece prin județul Timiș deci prin urmare dacă te pune la test să zici un râu care trece prin Ardeal tu tot ce va trebui să faci e să îți amintești că in Ardeal este un județ Timiș care este numit după un rău numit tot Timiș care trece prin zonă te-ai prins (pare greu dar nu e chiar așa de greu) iar când te ascultă sau dai testul in loc să faci tot felul de tâmpenii prin pauze mai bine ai repeta puțin înainte să îți reamintești lecția. De asemenea când ai lecții mari citește in fiecare zi lecțiile nu neapărat să le înveți să le citești așa de 8-9-10 ori sau măcar odată la 2-3 zile. A și o metodă eficienta ar mai fi sa te înregistrezi pe telefon când citești lecția și să asculți cu atenție înregistrarea pe repet in căști.Bafta la lucru sper să îți fie de folos.