| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Ați putea să mă ajutați cu câteva sfaturi pentru a memora mai rapid lecțiile pentru ca stau foarte mult până le memorez. Vă mulțumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In afara de poezii, nu trebuie sa memorezi (tocesti) intreaga lectie la nici-o materie!
Trebuie sa inveti LOGIC, sa inveti esenta si sa intelegi functionarea (la materiale reale).
Trebuie sa inveti etapizat, facandu-ti notite:
1. Citesti toata lectia si pe o coala de hartie iti notezi capitolele si ceea ce n-ai inteles suficient de bine.
2. Citesti notitele facute, iti aduci aminte de cele din lectie, iar paralel faci o schita scurtata despre ce ti se pare mai greu.
3, Repeti punctul 2 pana ce schita se reduce doar la titlurile capitolelor. In aceasta faza, cand citesti un titlu de capitol, automat iti aduci aminte de tot ce e in lectie!
In functie de capacitatea ta de a retine si experienta de a invata asa, vei invata cum sa inveti usor si eficient, in 4-5 cicluri de re-citire.
Succes!winking

| helpforyou a răspuns:

Incearca metoda de memorare a numarului de telefon. Inveti pe bucati. La telefon nu incerci sa tii minte toate cele 10 cifrele separat. Le retii pe grupe de cifre, La fel faci si cu lectiile.

| qathaliyn a răspuns:

Salutare!

1. Dormi noaptea
2. Bea multă apă
3. Mănâncă sănătos
4. Nu fuma
5. Nu consuma alcool
6. Ieși la aer liber să-ți aerisești creierii
7. Fă mereu pauză între lecții

Astea ar trebui în primul rând să le faci perfect, astea care țin de natura ta ca om. Degeaba cauți alte soluții dacă nu le faci în primul rând pe cele de bază perfect

| Ryko14 a răspuns:

1. Utilizați mnemotehnica pentru a vă ajuta să vă amintiți informațiile.

2. Faceți o listă cu informațiile esențiale pe care trebuie să le rețineți.

3. Împărțiți informațiile în categorii și subcategorii pentru a le face mai ușor de învățat.

4. Utilizați imagini pentru a vă ajuta să vă amintiți informațiile.

5. Repetați informațiile în mod regulat pentru a le reține mai bine.

6. Faceți exerciții de testare pentru a vă ajuta să vă amintiți informațiile.

7. Utilizați tehnici de memorare, cum ar fi căutarea spațială și tehnica lui loci.

8. Încercați să vă amintiți informațiile înainte de a le citi.

9. Faceți o listă cu întrebări și răspunsuri pentru a vă ajuta să vă amintiți informațiile.

10. Utilizați tehnici de memorare vizuală, cum ar fi diagrama de flux.

11. Faceți o listă cu cuvinte cheie pentru a vă ajuta să vă amintiți informațiile.

12. Utilizați tehnici de memorare auditivă, cum ar fi rimele și jocurile de cuvinte.

13. Faceți o listă cu exemple pentru a vă ajuta să vă amintiți informațiile.

14. Utilizați tehnici de memorare kinestezică, cum ar fi mișcarea și scrierea.

15. Faceți o listă cu definiții pentru a vă ajuta să vă amintiți informațiile.

16. Utilizați tehnici de memorare muzicală, cum ar fi melodii și ritmuri.

17. Faceți o listă cu exerciții pentru a vă ajuta să vă amintiți informațiile.

18. Utilizați tehnici de memorare prin asociere, cum ar fi asocierea cuvintelor și a imaginilor.

19. Faceți o listă cu exemple și analogii pentru a vă ajuta să vă amintiți informațiile.

20. Utilizați tehnici de memorare prin asocierea cuvintelor și a conceptelor.