| Nick2001 a întrebat:

Am de invatat la romana la literatura vreo 6 pagini si nu pot sa memorez atat mi-e frica ca ma va asculta am 3 note si vreau sa invat asta dar nu memorez prea bine si nu vreau sa iau o nota mica! Sugestii?

Răspuns Câştigător
| MissRalu a răspuns:

Invata-le cantand.

6 răspunsuri:
| Katherine20 a răspuns:

Bună! happy Păi e cam greu să înveți 6 lecții deodata...normal ar fi fost să fi învățat pentru fiecare lecție în parte ( de ex.azi am făcut lecția X chiar dacă-n urm.zi nu ne ascultă trebuie învățată ) dacă înveți în fiecare zi câte puțin, doar o lecție atunci nu-ți va mai fi așa greu la final, doar să le recapitulezi/citești de vreo 1-2 ori pe fiecare happy ) La început și eu făceam așa nu învățam niciodată lecție de lecție doar când știam că aveam test sau ne ascultă iar cum lecțiile erau multe nu învățam pe toate laughing și binențeles nu aveam note prea mari.Dar acum iau fiecare lecție în parte, îmi organizez timpul, învăț când trebuie și nu am notă mai mică de 8batting eyelashes Îți sugerez să faci la fel happy

P.S. O altă sugestie dacă chiar nu vrei să te asculte nu te duce la școală în ziua aia laughing Și să te asculte în altă zi când ești mai pregătit.Dar îți sugerez totuși să nu faci asta laughing

| Nick2001 explică (pentru Katherine20):

Da dare e o singura lectie asta

| Katherine20 a răspuns (pentru Nick2001):

Bine,dar ți-a predat 6 pagini într-o singură oră? straight face Și noi avem lecții de 5-6 pagini dar nu apucăm să o scriem pe toată într-o oră, scriem vreo 2 și continuăm mâine. Încearcă sa-ți iei ideile principale din lecție, doar ce e strict important.

| Nick2001 explică (pentru Katherine20):

Pai ne-a tras la xerox lectia si noi am scris-o ea ne-a spus ideile importante dar tot e mult

| Katherine20 a răspuns (pentru Nick2001):

Atunci rămâne valabilă idea cu nu te du la școală mâine și așteaptă până o să știi mai bine lecția ca să te poată asculta laughing

| xXOvyXx a răspuns:

Stiu ca asta poate fi un raspuns cam ridicol, dar uite ce te sfatuiesc:Spune-i doamnei invatatoare ca nu ai putut invata ca ti-a fost rau, ca ai plecat undeva etc.
Eu am o memorie bun si memorez imediat poeziile.
Sper ca te-am ajutat.Nu doresc obligatoriu funda!