| valentinamarinamary a întrebat:

Hey..deci am terminat clasa a 8 a in Italia am luat examenul si acum vreau sa ma inscriu la liceu in Romania.ce trebuie sa duc ca sa ma inscriu? Am diploma si chesti cu mediile!

Răspuns Câştigător
| cicodor a răspuns:

Trebuie sa faci echivalarea studiilor, care se face la Bucuresti trimiti o copie dupa tot ce ai din Italia nu mai trebuiesc traduse si in termen de 30 zile ei iti trimit raspunsul
mai multe inf gasesti http://www.cnred.edu.ro/#Activitati

| valentinamarinamary explică (pentru cicodor):

Deci foaia matricola nu o mai am dar am foaia cu mediile care am terminat, diploma, si inca ceva ..si am si certificatul buletinul nu l-am facut inca, si vreau sa ma duc la un liceu din Bucuresti!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe langa diploma si foaia matricola mai trebuie sa duci, dupa caz, copii legalizate de pe certificatul de nastere si cartea de identitate. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin, am omis ca ai terminat in Italia. Va trebui sa faci echivalarea studiilor si pentru aceasta trebuie sa depui un dosar cu o cerere la Inspectoratul Scolar Judetean din judetul tau. In dosar vei depune traducerile si originalul actelor de studii din Italia. Abia dupa echivalare te vei putea inscrie la liceu.

| AlexTeYubeste315 a răspuns:

Vali... te rog lasa id-ul tau de messenger daca ai lasa-l aica ca trebuie neaparat sa vorbesc cu tine. ca si eu sunt in Italia si... iti explic pe messenger dar. lasa te rog eu id-ul tau

| cicodor a răspuns:

Eu am facut asta pentru fiul meu anul trecut
deci fa o copie xerox dupa tot ce ai si trimite, cauta pe http://www.cnred.edu.ro/#Activitati un nr de tel sa iti dea adresa