| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Îmi puteți da niște sfaturi pentru bac... cum sa fac sa învăț mai ușor pentru mate, română și bio?

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum am spus si in alte radpunsuri legat de subiectul asta happy + cum am invatat eu exact pentru aceste lucruri:

Iti faci ordine unde inveti, pe birou, astfel incat sa nu iti distraga nimeni atentia. Iei un pahar de apa, cafea sau ceai si il pui acolo asa frumos pe colt (sa nu il versi). Lasi telefonul deoparte. Si incepi. Cu ce, cu matematica. Exerseaza, ia-o la rand pe caiet, fiecare exercitiu din testele de bac (sau pe lectii), dupa care faci iar si iar pana iti ies pe nas si le intelegi. Favi pauze intre aceste ore. MEREU.
Dupa romana si biologia... cam la fel. Iti extragi pe un caiet tot ce inveti din eseu si din cartea de teste pentru bac si te apuci sa le repeti. Inveti jumatate de pagina, dupa care repeti partea aia. Cand ai inteles-o treci la urmatoare.
La romana si la biologie ar fi bine sa te asculte cineva. Asta ajuta foarte mult.

Si daca nu o sa intelegi ce ai invatat din prima, asa si trebuie laughing, dupa o noapte, in dimineata care vine o sa le intelegi mai bine.

Foloseste markere si tot felul de lucruri da te ajute si sa ii organizezi treaba mai bine.

Si un lucru extrem de important, crede in tine. Imagineaza-ti deja ca o sa iei bacul cu nota mare si esti fericita dupa. Asa ii transmiti subconstientului tau ceea ce vrei si directia in care vrei sa te indrepti. El o sa iti ghideze corpul fix in directia aia.

Ar fi mai multe de zis... dar depinde de tine, de initiativa ta in mare parte. Asa ca hai. Iti tin pumnii. Bafta sa ai! ^_^

| Werrich a răspuns:

Buna, da, ia-ti memoratoare de mate, romana si bio, cuprind esentialul. Memoratoarele se gasesc la librarii.