| EmmaLoLy a întrebat:

Hey! Imi puteti spune la ce liceu si la ce facultate trebuie sa merg pentru a ajunge Profesor Universitar Doctor in geografie...
va rog cel mai bun raspuns primeste FUNDA. vreau raspunsurile prin email: me. emma20@yahoo.com

Răspuns Câştigător
| SmokeyEye a răspuns:

Liceu: profil uman, filo. O sa dai bacul din geografie, istorie, romana, etc...
Facultatea de Geografie- vezi ca sunt vreo 6 specializari :
Cartografie
Geografia turismului
Geografie
Hidrologie si meteorologie
Masuratori terestre si cadastru
Planificare teritoriala(la Cluj sunt astea 6)- la Bucuresti nu stiu.
Dupa ce iei note mari la facultate si iti iei licenta, alegi ce iti place si faci un master. Dupa 5 ani iti dai dizertatia si daca ti se ofera ocazia, te inscri la doctorat ( trebuie sa publici niste carti, sa scrii ceva nou, sa fi agreat de "public" sa stii sa faci lumea sa inteleaga punctul tau de vedere) Dupa ce iti iei doctoratul (cam in 4 ani de liceu+ 3 de licenta+2 de master+ 3 de doctorat= 12 ani) Poti sa fii profesor doctor universitar la geografie, daca sunt locuri.(posturi libere, sa fii titular) Multa bafta!

1 răspuns:
| Nastia a răspuns:

Facultatea de geografie. daca o exista.iti dai gradele si aia e.