| anonim_4396 a întrebat:

Salut.imi place mult geografia si vreau sa merg la un liceu bazat pe geofrafie. Dar nu stiu care e liceul care se bazeaza pe geografie. Daca mil puteti spune va rog spuneti-mi si ce facultate pot urma apoi si meseria cu care as putea iesi

3 răspunsuri:
| psycho_5607 a răspuns:

Poti face orice liceu doresti. Ideea este sa mergi la o facultate de Geografie. Iar apoi, depinde. poti deveni profesor de geografie, geolog etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Geografia e un domeniu de frontiera. Profilul de liceu potrivit e Stiinte sociale la un liceu teoretic. Poti urma facultatea de geografie geologie. Din ea iesi cu meseriile:
-profesor de geografie(in preuniversitar si universitar)
-hidrolog
-speolog
-ghid turistic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://geografilia.blogspot.com pentru pasionatii de geografie