| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Lumea mai da doua parale pe scoala? Auzeam pe multi ca bacul nu mai conteaza, de ce sa mai faci o facultate?
De ce am ajuns in situatia in care nu ne mai pasa de viitorul nostru?
Ne multumim cu slujitul prin strainatate.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Da ai cam spus lucrurilor pe nume, slugile care prefera sa munceasca in strainatate nu au nevoie de scoala prea multa, sunt prosti care nu stiu sa scrie sau sa citeasca dar strica bine italiana,franceza, spaniola, engleza sau portugheza etc dar ei ca si oameni sunt zero, are si scoala chestiile ei forte.
Pe unii facultatea de exemplu chiar daca poate nu ne-a ajutat atat de tare la angajare ne-a format un limbaj complex, ne-a deschis noi orizonturi de a intelege.
Ce avem noi a discuta cu prostituatele cu sclavii si salahaorii care sterg mosi prin straintate pentru cativa euro, caci salariile lor de acolo sunt minimul pe economie aici, deci aceeasi marie cu ata palarie.
I-a sa se inchida granitele si sa se desfiinteze UE, unde mai pleaca sclavii la cules ciuperci si mure, plodurile lor vor incepe sa se tina de scoala zic, este?

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

Oau! Nici eu (banuiesc ca sunt mai batran decat tine) n-as fi spus mai bine. Bravo!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Nu cred ca se vor tine de scoala. Cine nu s-a invatat cu scoala de mic nu o va face vreodata. Unii prefera sa meargaaa direct la munca desi au note bune. Sunt copii destepti dar se iau dupa anturaj si familie. Daca noi am lucrat in Franta/Spania de ce sa nu mergi si tu sa faci o casa? Bine, foarte bine, dar copilul tau o sa moara facand munca de jos cand avea o sansa sa ajunga sus. Tu ai vrut sa faci bani acum si la batranete nu mai poti urca etajele la vila pentru ca ti-ai stricat genunchii si spatele facand o munca de necalificat prin strainatate.
Am multi vecini foarte tineri, vreo 15 ani fiecare si nu ii vad sa se omoara cu scoala, mai bine pe telefon pe strada. Si mie imi pare acum rau ca nu am tras mai tare la vremea potrivita, poate eram mult mai bine.

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

Sa fii iubit! Ma bucura cand vad raspunsuri logice si destepte la tineri. Prostia altora ma intristeaza pentru ca viitorul tarii depinde de tineri.

Răspuns Apreciat de Editori
| Imaginaţie a răspuns:

Salut, treaba nu sta chiar asa. In ziua de astazi conteaza mai mult ceea ce stii sa faci decat diplomele obtinute prin cine stie ce moduri. Adica de multe ori cel putin la joburile de juniori nici nu prea se uita pe CV-ul tau, te cheama la interviu, iti dau testul tehnic si daca l-ai luat felicitari. Problema este in pozitiile mai importante/de conducere dintr-o companie, pentru ca trebuie sa iti justifici salariul imens cumva, anume printr-o diploma de licenta/master. Sunt si oameni care poate isi pornesc un business de la varste fragede si isi pot scoate bani din el si renunta la scoala, sau persoane care pleaca in afara pentru ca salariul este mai mare, dar nu iau in calcul ca si preturile sunt altele.

In concluzie, scoala este importanta, te ajuta sa inveti bazele lucrurilor pe care le vei face mai tarziu la un loc de munca, te ajuta sa socializezi, te ajuta sa gandesti logic si te obisnuieste cu un program(managementul timpului etc.).

1 răspuns: