| Adelyna06 a întrebat:

Hey! Mai sunt 2 saptamani pana la simulari;-;... eu la romana ma descurc destul de bine, mai am de invatat doar argumentarile (demonstratiile, cum vreti sa le spuneti) si alea pentru analiza (intrebarile pentru subiect, ci, cd, asp, etc.). In schimb la matematica sunt total paralela. Ma descurc doar la subiectul 1 si desenul de la subiectul 3 + ariile si perimetrele de la problemele de geometrie de la subiectul 3. Ma ajutati cu niste sfaturi cum sa invat sau cum sa imi organizez timpul? Totusi, as vrea macar un 5-6 in simulare la matematica. (Tin sa mentionez ca plec la 12 si ajung la 8 seara acasa, iar marti si miercuri de la 6 la 8 seara. Pwp!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Maxxxi a răspuns:

Pai la matematica totul se bazeaza pe formule.Mai intai poti trage la imprimanta sau sa scrii de mana(daca scrii de mana e mai bine, retii mai bine) toate formulele si pentru algebra '(sunt foarte importante cele cu calcul prescurtat si proprietatile) si la geometrie(in clasa a 8 faceti piramide, trunchiuri de piramida, etc, toate trebuie scrise si exersate, sa stii sa le aplici). Dupa aceea cu formulele in fata te poti apuca sa faci exercitii dar cu 2 saptamani e cam greu, oricum nu-ti face griji e doar o simulare care e facuta sa te faca sa te pregatesti mai din timp.Totusi mai ai ceva timp pana la examen in care poti sa exersezi. Matematica e logica, inainte sa incepi o problema faci o analiza a exercitiului, vezi ce ai putea face ce formule ai putea face, ce proprietati s-ar putea aplica.Sunt la liceul de informatica si pot spune ca e foarte important sa vezi situatia de ansamblu. Daca nu stii sa faci o problema nu trece peste sau copia de pe net, daca te uiti pe net incearca sa intelegi rezolvarea ca sa ramai cu ceva.In legatura cu timpul....nici eu nu sunt foarte organizat dar iti spun ca in cazul meu (poate si al tau), telefonul sau laptopul e o mare distragere si iti pierzi concentrarea.Ar fi bine sa il lasi in timp ce iti scrii. Daca poti ai putea sa faci si niste ore de pregatire,ajuta foarte mult, eu nu am facut dar am prieteni care au facut si au avut un progres considerabil.Un profesor te poate face sa intelegi multe, acum problema e sa vrei sa intelegi happy.Cam atat pot sa iti zic, si eu am dat examenul si simulare, acum sunt in clasa a 10 si imi pare rau ca nu am incercat mai mult sa invat pentru examen as fi putut lua 10 dar asta e de acum. Sper sa reusesti sa treci cu bine de examen, 6 poti lua super usor la examen daca stii chestiile elemetare.Si fii atenta la examen exista 2 stari cand vezi foaia si trebuie sa le controlezi bine.Prima stare e de exaltare ti se pare foarte usor si rezolvi repede si neatenta si faci greseli la chestii pe care le stiai si in a doua stare te stresezi si panichezi si nu mai poti gandi bine.Trebuie sa fii atenta sisa iti controlezi emotiile si sa gandesti rational. Sper ca te-am ajutat happy. Noroc la examen, sper sa iei 10 nu 6 happy.

4 răspunsuri:
| Munteanu_Ciprian_1990 a răspuns:

Nu stiu daca te ajuta sfatul de la un olimpic, dar am avut colegi in situatia asta. lucreaza cat mai multe variante din culegeri si lucreaza si subiectele date in anii trecuti(sunt niste probleme interesante acolo)

| Zhana a răspuns:

Buna.
Iti recomand la matematica culegerea de exercitii de la Paralela 45.
Eu cu ea am luat nota 9.05 la examen.
In simulare am luat 5.60.

Deci vezi cat m-a ajutat, in plus ca are absolut toate formulele si definitiile.

La romana va fi foarte usor, iti garantez, daca spui ca ai invatat demonstratiile, atunci va fi floare la ureche.
Bafta la examen!