| andrutza2013 a întrebat:

Hey..maine dau test la geografie si trebuie sa invat relieful asiei, stiu in mare, dar noi trebuie sa invatam foarte detaliat. cum e mai usor sa invat pe harta, voi cum invatati? happy Funda!

Răspuns Câştigător
| zambeste25 a răspuns:

Pai...în primul rand învață foarte bine principalele unități de relief și fluviile din Asia, localizeaza-le pe harta, apoi ia-le pe sărite și vezi dacă ști unde se afla happy Succes la test!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

E tare greu să înveți toate formele de relief ale Asiei de azi pînă mîine.
Practic IMPOSIBIL.
Această materie se poate preda preț de cel puțin vreo 10 lecții. Dac vi s-a predat tu unde ai fost?
Pentru că, în mod normal, denumești toate formele de relief pe care le cunoști ( munți, depresiuni, cîmpii, ape - mări, oceane, fluvii, rîuri, delte, estuare - pustiuri) și apoi, cu harta în față și manualul alături, începi să le localizezi, așa după cum le-ai învățat.
Practic faci doar o recapitulare.
Dar materia este foarte multă și fiecare dintre aceste forme de relief își are specificul și caracterul său.
Mai ales vorbind despre Asia.(cu literă mare).
Succes!

| andrutza2013 explică (pentru corolav):

Toate astea ne-au fost predate intr-o singura ora, adica profesorul a scris la tabla si noi am copiat, nici la harat nu ni le-a aratat.

| andrutza2013 explică (pentru andrutza2013):

Harta* scuze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu harta vei intelege mult mai bine.