| justme4yours a întrebat:

Hey! Nu-mi vine sa cred ca au trecut 4 ani si ca sunt asa aproape de examenul de admitere :-s, am foarte multe emotii,,am avut deja o gramada de emotii la proba de limba engleza si acum mi-e tare frica ca o sa cred ca am facut bine si de fapt ma trezesc cu o nota proasta sad cum li s-a intamplat multora, am emotii mari, mai ales la matematica, informatiile necesare le am dar emotiile ma doboara si ma pierd, stiti vreo modalitate de a scapa macar putin de ele?

Răspuns Câştigător
| Apanatsca a răspuns:

Cum sa-ti spun... anul trecut,toti din scoala se cacau pe ei ca vai,d-am examen si nu ii intelege-am,ba chiar mi se parea stupid sa tot repeti ca e examen... adica chiar e patetic sa tot zici: "vai ploua,vai ploua,vai ploua! vai,vai ploua-o sa murim!",adica e PATETIC.
Ca si in cazul cu ploaia,daca ai sa stai sa te chiorasti la nori,cum bate vantu si cum tuna,normal ca iti bate inima de n-are loc in piept. si te pisi pe tine...,dar daca nu pui interes in chestia asta,care e dea dreptu inevitabila,adica oricum va ploua o sa treaca cum nici n-o sa observi adica. pe mine ma doare in c** ca ploua imi inchid geamu si jet ****-** in gat de ploaie.
Ideea e sa nu iti pese,vei da examenul fie ca iti aliniezi toti neuronii tai in fata si ii ciurui pe toti(If you know what I mean,I'm too at bilingual profile,I hope you'll be in it's fun there),ca vorba e: "vai dau examen",stai linistit si iti astepti exemenul.
La fel cum e cand intri pe o scena sau zici o poezie sau canti ceva la un oarecare public,e nasol pana intrii, dar ai sa vezi ca, atunci cand ai intrat pe "scena" ti-au trecut toate si ca te-ai stresat degeaba, ca totul a trecut.
Ti-am spus, e alegerea ta daca ai sa stai de dimineata pana seara sa iti aliniezi neuronii si sai ciuruiesti pe toti... sau sa il dai ***** de examen si sa-ti lasi si sanatatea sa respire.
Sper ca te-am ajutat. Daca vrei imi dai funda daca nu, mie totuna.

5 răspunsuri:
| Anda1197 a răspuns:

Draga mea, eu sunt exact ca tine. dar eu stii cum gandesc: "sunt la teza, nu se poate intampla nimic grav, nu e nimic daca iau nota mica." asa nu mai am nicio emotie pentru ca daca stai sa te gandesti, examenul 2 ore, teza 2 ore, aproape aceleasi subiecte...eh dale-ncolo de emotii ca nu te ajutaoh go on

| adorciocolata a răspuns:

Cam in aceeasi situatie sunt si eu. Asta inseamna ca esti putin emotiva. Atunci cand dai examenul, gandeste-te ca totul este in regula. Citeste cu atentie cerintele, pe urma scrie pe ciorna rezolvarile, iar in final transcrie-le pe foaia de examen. Gandeste-te ca nu poate sa iti dea extrem de greu. Examenele ar trebui sa fie la nivel mediu. Oricum, inaintea oricarui examen e bine sa te rogi si sa crezi ca totul va fi ok. Si nu uita: nu trebuie sa te stresezi foarte mult cu invatatul. Trebuie doar sa repeti materia, dar nu toata odata, ci trebuie planificata pe mai multe zile. Pe urma, faci niste modele de teste sau exercitii. Fii optimista si ai incredere in tine. Daca stii ca stapanesti cat de cat materia, atunci totul este in regula. Nu invata noaptea si fa plimbari seara, asa vei acumula mai bine informatiile. Multa bafta la examene si sper ca te-am ajutat!

| Catalinxxxx a răspuns:

Gandeste-te ca e doar un banal test si nimic mai mult eu asa am facut si nu am mai avut emoti

| natasa1980 a răspuns:

Poti sa te duci la un medic psihiatru sa-ti prescrie niste calmante ca sa treci mai usor peste aceasta perioada stresanta.Si dupa ce trece tot sa te lasi de pastile ca sa nu devi dependenta

| milget a răspuns:

Buna! Daca stii materia este cel mai important! Cunosc perfect sentimentul pe care il ai.Cand o sa vezi exercitiile sa faci ce stii, ce e mai usor, ca sa fii sigura ca in mare parte ai scapat.Asta referitor la "mate". Incearca mereu sa gandesti pozitiv pentru ca noi atragem energiile care ne inconjuara.Fii optimista si foarte atenta cand faci ceva.Succes.