| DragosDulcyc a întrebat:

Hey! Poate cineva sa imi faca un mic rezumat la urmatoarele chestii? (nu, nu este tema) La ultimele teste am avut lucruri asemanatoare si vreau sa stiu daca exista niste reguli sau totul este interpretabil. Prin urmare : rolul virgulei, rolul punctelor de suspensie si rolul dublarii sau triplarii semnului de exclamare/intrebare intr-o secventa sau paragraf.

Răspuns Câştigător
| Tmcn a răspuns:

Virgula si punctele de suspensie nu au un singur rol, rolul acestora se interpreteaza in functie de context.
Multiplicarea semnului exclamarii are rolul de a accentua/intari o idee (propozitie, fraza, cuvant)