| AnneBre a întrebat:

Hey PTU.am si eu o problemasad am luat o nota mica la romana si trebuia semnata dar nu stiu ce scuza sa gasesc pentru parintii mei... ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| PυƒσPιηк a răspuns:

Pai apunele ce fel te simti si ca aveai emotii mari asta e o scuza dar trebuiesa iti recunosti vinovatia trebuia sa invati ziua trecuta! Nu trebuie sa inventezi scuze acceptati pedeapsa.Ca si proverbul:Cine se scoala de dimineata departeajunge.In acest mod eu vreau sa iti exprim ca nu este bine sa iti minti parintii.Dar asta depinde si ce nota ai luat.Dar sa stii ca minciuna nu este o cale buna de atirezolva problemeele. Spunele pur si simplu adevarul.Acesta e cel mai bun lucru! Mult succes`

12 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Pur si simplu le spui ca ai luat o nota mica si ca pe parcurs o vei indrepta.

| andreiuuutza a răspuns:

Sa le spui parintilor,nu esti prima si nici ultima care ia o nota mica. Poate se vor supara, dar trece, nu e sfarsitul lumii.Curaj!

| TheNinthKoopa a răspuns:

1. Sa spui ca nu stii deloc ce s-a intamplat si ca ai crezut de la inceput ca o sa iei o nota mare
2. Sa spui ca era prea multa galagie in clasa si nu puteai deloc sa te concentrezi
3. Sa spui ca profa/proful a intrat tarziu in clasa su v-a lasat prea putin timp
4. Sa spui ca profa/proful nu v-a predat un anumit lucru la care ai gresit
5. Sa spui ca greselile tale nu erau asa de grave si ca un coleg a gresit la fel ca tine dar a luat nota mai mare
6. Sa spui ca profa/proful a crezut ca te-a vazut copiind si ti-a scazut din punctaj, desi nu tu copiasei ( asta ar merge doar daca parintii nu vad testul si nu vad unde si cat ai gresit, ca altfel ar vedea ca ti-a scazut doar unde ai gresit )
7. Sa spui ca ti-a mai scazut un punct doar pentru ca ai scris urat ( asta merge doar daca chiar scrii urat si daca, iar, parintii tai nu vad testul )
P.S.: Incearca sa te prefaci ca plangi in timp ce le explici parintilor, si sa fie cat mai credibil. La mine merge de fiecare data si mai scap de o parte din pedeapsa, crede-ma ca stiu... laughing

| diaηα a răspuns:

Dupa ce iisuse` hristoase ti-ai trecut nota in carnet daca ii mica?batting eyelashes
Eu in carnet nu am numa notele de 1o /.batting eyelashes [si 9] celelalte. whistling stau bine in catalog.

| FreddieMercury a răspuns:

Scuza pentru o nota mica? Doar un copil retardat nu ia niciodata nici macar o nota mica.

| AnneBre explică:

Dar nu era o simpla lucrare.era tezastraight face si am luat 6. ceea ce nu e atat de grav este ca mare parte din clasa au luat note mici iar cea mai mare nota a fost 8.

| AlexutzaSiNimik a răspuns:

Dupa mine ar trebui sa le spui ca la test ai fost putin cam tensionata si nu ai putut gandi prea bine... sper ca te-am ajutat! big grin

| katrina21darrell a răspuns:

Sa le spui adevarauL. Daca e asa cum ai zis tu o nota doar.O sa te ierte le explici si tu ca nu ai invatat.Si ca iti pare rau.si ca o sa inveti.

| AnimalX a răspuns:

Uite, poti sa le spui adevarul dar in felul acesta: Uite, mama, tata imi pare rau pentru ce o sa va arat si o sa accept orice pedeapsa, doar sa nu fiti suparati pe mine! Am luat o nota mica la romana pentru ca pur si simplu nu am stiut/putut mai mult, dar promit ca data viitoare o sa fac tot posibilul sa iau mult mai mult. Este singura mea nota mica la romana si pot sa o corectez! Va rog sa intelegeti...

Mai ales ca vei spune adevarul vor lua aminte! Bafta!happy

| ellakiss0411 a răspuns:

Mi s-a intamplat le spui in felul urmator : am luat o nota mica (te prefaci ca plangi) dar, promit ca nu voi mai lua asa o nota ci voi invata mai mult... sper sa mearga

| xSmileGirl a răspuns:

Spune`le adevarul, doar nu sa-ti dea cu capul de pereti laughing Se mai intampla, ca si eu am dato`n bara la testul initial, dar mama m-a inteles [ aia era la mate ]. Sunt sigura ca nu o sa-ti faca nimic rau happy Bafta! >big grin

| Đíιđíι a răspuns:

Sa le spui adevaru `! si sa le ceri ieratare si sa inveti la urmatorul test sa iti scoti nota happy