| Ioana_Sabina_1990 a întrebat:

Hey! Sunt clasa a8-a si trebuie sa-mi aleg un profil la liceu.Pana acum voiam sa merg la filologie intensiv engleza, dar mi-ar placea sa fac facultatea de jurnalism.Toti profesorii mi-au spus ca daca vreau sa urmez acest drum,al jurnalismului, ar fi mai bine sa merg la stiinte sociale, iar acum nu stiu ce sa fac! Un sfat...filo sau socio?

Răspuns Câştigător
| ItsJustAName a răspuns:

Eu unul aș alege științe sociale. Acum 8 ani am fost pus să aleg, dorindu-mi să mă axez tot pe jurnalism. Nu mi-a părut rău de decizia pe care am luat-o. În liceu am ajuns într-o redacție de ziar unde am stat câteva săptămâni. Cu toate astea am optat pentru facultatea de sociologie, și cu toate astea în anul 2 de studii am cochetat tot cu jurnalismul, lucrând într-o redacție locală. Cu toate astea, imediat după încheierea studiilor am fugit în publicitate. Poate că greșesc, poate că nu, dar științele sociale le văd mai utile și mai de interes. Majoritatea care termină filologie merg către litere și se cam opresc acolo.

Eu doar mi-am dat cu părerea, pe baza experiențelor avute…

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Eu zic sa faci filoligie intensiv engleza, e mai bine oricum iti dai seama ca nu se discuta nici la filo nici la socio despre jurnalism, aman doua profilele te ajuta, dar cel mai bine faci filologie e cel mai usor profil.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Oricum, oricare din cele 2 specializări sunt bune ( în cazul tău )...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am saturat de intrebarile astea.E viata ta si tu alegi ce profesie vrei sa urmezi.De ce ne intrebi pe noi? Nu e alegerea noastra.

| Vasile_Petrut_Catalin_1996 a răspuns:

Sfatul meu e sa te duci la stiinte sociale acolo ai ce invata fata de filologie