| ansei a întrebat:

Intru in clasa a 8a si nu stiu daca sa merg la filologie sau stiinte sociale. Imi plac mult romana si engleza si as vrea sa urmez facultatea de drept sau psihologie. Stiu ca pentru drept trebuie multa istorie. Nu imi place asa de mult dar daca trebuie invat. La fel si la geografie. Stiu ca se fac mai mult la stiinte sociale decat la filologie dar nu cred ca ar fi o problema. Care profil credeti ca e mai potrivit?

5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Specializarea Stiinte sociale e mai potrivita, se face istorie la greu, daca ai profesor de gasca -in general profii din sfera uman suntwinking - inveti de drag. Si da, psihologie - dai inclusiv teza.

| Ewelyne a răspuns:

Singura diferenţă dintre cele două profile e că la filologie dai teză la latină, iar la ştiinte sociale dai teză la socio-umane. Poţi ajunge la drept / psihologie în ambele cazuri fie pe filologie, fie pe ştiinţe.

| AnDrEy_8110 a răspuns:

Daca vrei sa scapi de parte de romana si limbi straine intr o oarecare proportie, ar trebui sa alegi stiinte sociale.
Pe de alta parte nu conteaza ce profil alegi decat pentru cei 4 ani de liceu, pentru ca oricum o sa poti urma orice facultate in domeniu dupa clasa a 12a.

| ansei explică (pentru AnDrEy_8110):

Ce nu ai inteles e ca mie imi plac foarte mult romana si engleza

| AnDrEy_8110 a răspuns (pentru ansei):

Atunci urmeaza filologia.