| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor la o tema, la informatică, nu prea ma am cu ea si chiar nu vreau un doi laughing De intrebat pe profa o voi intreba, dar pana atunci, tema.
C++, vectori.
1. Media aritmetică dintre primul si ultimul element din vector.
2. Cate numere din vector sunt mai mici decat primul numar din vector.
3. Afisati elementele din vector care au indicele pare.
Ajutati-ma va rog, funda! Multumesc.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu ce sa te ajutam? unde te ai impotmolit?

| sltlp a răspuns:

Vrei tema rezolvata sau ajutorlaughing?

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Fie vectorul x[50], cu elemente intregi.
1. Media aritmetica o stim de la matematica.
aceasta, scrisa in C++ este (double)((x[1]+x[n])/2). Acel double (sau float) se foloseste pentru a afisa cu zecimale, ca altfel ne pune partea intreaga.
2.
Parcurgi sirul cu o structura repetitiva(FOR), incepand de la 2 si pana la n. La fiecare element din sir intrebi(IF) daca este mai mic decat primul, apoi afisezi.
3.
Parcurgi sirul din 2 in 2 si afisezi fiecare element.