| GabryeluL a întrebat:

Dati-mi exemplu de macheta care sa aiba la baza efectele curentului electric ( nu toate ). Am de facut proiectul la fizica si nu am nici o idee.

1 răspuns:
| Moise_Cristian_1985 a răspuns:

-Poti inseria 2-3 becuri si le poti lega si paralel
-Poti conecta un motoras la o baterie de 9V si sa actionezi ceva cu el
-Poti face o bobina infasori sarma izolata cu sectiunea max 0, 5mm2 pe un cui, capetii sarmei i alimentezi la 9v si obti inductanta electromagnetica
-Poti lega o bucata de nichelina nu forte groasa pe o distanta de maxim 10 cm si o alimentezi la 9V
-Poti face electroliza cu 2 electrozi de grafin i scoti din creion, si alimentezi la o sursa de tensiune 12V 1A intr-un vas cu apa sarata, obti oxigen si hidrogen.