| AleeDreamss a întrebat:

am o intrebare referitoare la licee: Dupa parerea voastra, ce ati alege dintre Colegiul National Sfantul Sava si Colegiul National Mihai Viteazul din Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| betsy a răspuns:

Amândouă sunt licee de elită, dar depinde pe ce vrei să te axezi.

La Sava, profesorii sunt foarte exigenţi, dar nu numai la materiile cele mai importante, ci la absolut toate, în aceeaşi măsură, pentru că obiectivul pe care şi-l fixează ei acolo e să le formeze elevilor o cultură generală solidă.

La Viteazul, se lucrează la nivel ridicat mai mult la materiile care ţin de real (în special matematica, că pentru asta e cunoscut Viteazul).

Acum, de la alţi profesori, am mai auzit că cel mai omogen colectiv de profesori dintre Sava şi Viteazul este la Viteazul.

Nu ştiu ce vrei să faci pe viitor, dar dacă alegi ceva ce are la bază matematica, îţi recomand Viteazul.

Eu, personal, am medie de Sava şi am avut de ales între Sava, Viteazul şi Vianu. Pe Sava l-am tăiat de pe listă fiindcă n-am chef să muncesc pentru nişte materii care nu mă interesează şi care nu mă prea ajută pe viitor, deci să-mi pierd o parte din timpul liber aiurea. Dintre Viteazul şi Vianu am ales Vianu. Sunt amândouă licee foarte bune, dar la mine criteriul a fost şi depărtarea de casă, că nu vreau nici să pierd 3 ore zilnic străbătând Bucureştiul dintr-o parte în altahappy

Sper că te-am ajutat şi...baftă!

2 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Din cate stiu tot Sava a ramas cel mai bun liceu din Buc. deci Sava
oricum amandoua sunt foarte bune tongue

| DumitrescuMicky a răspuns:

Depinde si de ce profil vrei si de ce medie ai. Oricum, mai degraba alege Sava, daca ai oportunitatea. Este totusi cel mai bun liceu din Romania.