| anonim_4396 a întrebat:

Hey, TpU! Am o problemuta...big grin. Nu ma pricep la matematica aproape deloc. Faza e ca nu ma pricep la chestii foarte simple.;
Adica..nu prea stiu cum sa fac "operatii" cu regulile semnului.
Adica: la inmultire si impartire: plus cu plus, minus cu minus, minus cu plus si plus cu minus,
la adunare si scadere: plus cu plus, minus cu minus, plus cu minus si minus cu plus. Plus ca. nu STIU sa fac d-astea:
7-10=?
2-3-=?
30-48=?
Stiu ca e rusinos..dar..nu stiu cum unii inteleg asa bine matematica. Poate m-ati putea ajuta putin cu acele reguli ale semnului si sa-mi explicati cum faceti cele trei "operatii" de mai sus?
Dau fundita cu mare placere! Ms anticipat.

Răspuns Câştigător
| ɹαℓυ a răspuns:

7-10=-3
2-3=-1
30-48=-18
Cand operatia e de scadere, se scad numerele si ramane semnul numarului mai mare. De exemplu: 10 e cu minus deci ramane minus.
Daca aveam acelasi semn la ambele numere -7-10 se aduna si da -17. Daca aveam -7+10 se scad si da 3.
Mult succes!

| LoveStoryLoveYou a răspuns (pentru ɹαℓυ):

Merci muult de tot! Am inteles acum.

| ɹαℓυ a răspuns (pentru LoveStoryLoveYou):

Ma bucur ca ai inteles. Cu placere!

5 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

7-10=-3. Tu ai 7 țigări. Vine colegul de bancă și îți cere datoia de 10 țigări, pe care ti le-a dat acum o lună. I le dai pe alea 7 și îți mai rămân 3de dat. Semnul e cu minus, deoarece nu le ai, nu ești pe plus, nu sunt ale tale, ci trebuie să faci rost de încă 3.

Sau scazi pur și simplu cel mai mare număr cu cel mai mic și pui semnul numărului mai mare.
7 și 10. Cel mai mare e 10. Îl scazi. 10-7=3 Și pui semnul numărului mai mare, adecă -, că e -10.

Altceva. -7+10=+3.
Ai datorie 7 țigări, vine colegul și îți dă 10. Îți plătești datoria de 7 și mai rămâi cu 3.
Altfel, numărul mai mare este 10. Scazi 10-7 și pui semnul numărului mai mare. 10 nu are semn, deci înseamnă că e plus.

| angelcore a răspuns:

La cele trei scaderi iti va da numar negativ, dar presupun ca sti ce e ala numar negativ. Uite cum sa iti fie mai usor, e ca si cum ai face o simpla scadere de exemplu la prima in loc de 7-10 incearca 10-7= 3 dar cum tu ai avut 7-10 va fi -3 si nu e asa de greu, banuiesc ca ai 10 an, pentru ca nu inteleg cum pur si simplu nu pricepi ceva asa de simplu. Oricum nu poti sa stai pur si simplu daca nu sti nici macar lucruri de baza, spune-le parintilor tai ca ai avea nevoie de cateva ore de meditatii, pentru ca... nu intelegi. Simplu, succes.

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

MAN, AM PATIT!
Daca un numar mic il scazi cu un nr mai mare, pui semnul al cifrei cele mai mari si scazi.
La inmultire si impartire lucrurile sunt la fel. Cand sunt acelasi semne, rezultatul e cu plus, iar cu semne diferite e minus.
Sper ca ia inteles! Nu vad la ce iti trebuie, cu toate ca scoala se termina peste 2 zile. BAFTA!