| carina961 a întrebat:

Hey TPU:*
Am on intrebare:-s. Cine imi poate povesti pe scurt despre ce e vorba in Iliada, Odiseea si Eneida?sad
O sa am la teza de la latina, si nu stiu despre ce e vorba, va rog ajutati-ma!sad.:*:*

Răspuns Câştigător
| annika a răspuns:

Iliada povesteste un episod din razboiul troian.acest razboi a fost cauzat din cauza rapirei a lui Elena, frumoasa femeia a lui Menelaus, regele din oraşul grec din Sparta.Regina Elena a fost rapita de Paris unul dintre fii lui Priam, regele din troia.Protagonişti sunt Achile si Hector.Achile fiind grec si Hector troian.
odissea:povesteste intoarcerea de la troia a lui Odiseu, regele unei insule grecesti Ithaca, si razbunarea lui pe tineri nobili care in absenţa acestuia pretendeau la tron si la mana lui regina Penelope.

| annika a răspuns (pentru annika):

Eneida spune povestea legendara a lui Enea, prinţ troian, fiul lui Anchises, care a fugit după căderea Troiei, si a călătorit în Marea Mediterană să aterizeze în regiunea Lazio, devenind progenitoare a poporului roman.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le gasesti pe ro.wikipedia.org. Succes si numai bine!

| corolav a răspuns:

Toate trei se găsesc pe http:// lecturi cenzurate.ro

| carina961 explică:

Multumesc tuturor! :*